بررسی حقوق زن در اسلام

دانلود مقاله بررسی حقوق زن در اسلام تحقیق نقد و بررسی تطبیقی حقوق زن در فقه اسلامی نظام حقوق زن در اسلام کتاب نظام حقوق زن در اسلام مقاله حقوق زن در اسلام تحقیق در مورد حقوق زن در اسلام


بررسی حقوق زن در اسلام
بررسی حقوق زن در اسلام
مقدمه:
انسان از گذشته‏ هاى دور تا به امروز در پى شناسایى حقوق خویش و در جهت تأمین ‏و تضمین آن، همواره قربانى داده است. پرداخت هزینه ‏هاى سنگین در این راه به ‏تدریج جامعه بشرى را به سوى تنظیم و تدوین حقوق بشر هدایت نمود. اعلامیه ‏هاى حقوق که سابقه تدوین برخى از آنها به قرنها قبل بازمى‏ گردد نمونه‏ اى از تلاش انسان در این‏ راستا مى‏باشد.
انسان همان موجودی است که آفرینش وى در زیباترین شکل ممکن صورت پذیرفته و خداوند خود را نسبت به چنین آفرینشى تحسین نموده، و بر همین اساس جایگاه شایسته و والای او را موردتاکیدقراردادهاست.
(و لَقَد کرّمنا بَنى آدَمَ وَ حَملناهُم فى البرّ و البحر و رزقناهم من الطیّبات و فضّلناهم على کثیرٍ ممّن خلقنا تفضیلاً )
بنابراین تنها انسان است که تاج کرامت بر سر او نهاده شده، برترى او در جهان به روشنى اعلام گردیده و آنچه در آسمان و زمین است با اراده خداوندى در قبضه وى (انسان) قرار گرفته است.  در این نگرش الهى بر خلقت انسان که سه محور آفرینش ویژه، جایگاه ویژه و اقتدار ویژه این موجود مورد توجه قرار مى‏گیرد، برخوردارى از حقوق ویژه نیز امرى طبیعى بوده به گونه ‏اى که بدون آن، ویژگی هاى سه ‏گانه فوق معنا و مفهومى نخواهند داشت. به تعبیر دقیق ‏تر، رابطه مستقیمى میان گستره توانایی ها و استعداد انسان با گستره و دامنه حقوق وى وجود دارد. به هر میزانى که استعداد خدادادى این موجود بیشتر باشد دامنه استحقاق او نیز گسترده ‏تر خواهد بود.
به حکم آیه شریفه «یا ایّها النّاس انّا خلقناکُم من ذکرٍ و انثى و جَعَلناکُم شعوباً و قبائل لتعارفوا انّ اکرمَکم عند اللَّهِ اَتقاکم » جنسیت هرگز ملاک برترى و امتیاز نبوده بلکه امتیاز انسان چه زن و چه مرد بر اساس تقوا است. زن و مرد گرچه از دو جنس متفاوتند اما از نظر انسانیت با هم برابرند.
فهرست مطالب:
مقدمه
وضعیت زنان در جامعه عرب هنگام نزول قرآن
نتایجی که از آنچه گفته شد بدین قرار است
مروری بر تاریخچه ارث زن در ایران
گفتاری از گوستاو لوبون در باره زنان غربی در قرون وسطی
در چه مواردی زن حق فسخ پیوند زناشویی را دارد؟
بحثی مختصر درباره قضاوت زن
بحثی مختصر پیرامون سهام ارث زن
مواردى که زن همتاى مرد ارث مى‏برد و نه کمتر از آن، عبارت است از
گفتاری در معنای قیمومت مردان بر زنان
گفتارى کوتاه در باب مرجعیت زنان
مساله اجازه پدر
حقوق زن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
زن از دیدگاه امام خمینى (ره)
حجاب و جنبه روانی حجاب
بررسی نظریات تحقیرآمیز درباره زن و دیدگاه اسلام در این رابطه
نتیجه گیری
منابع و ماخذ

فرمت فایل: WORD

تعداد صفحات: 53

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.


مطالب مرتبط