مقاله جهان آینده و مشخصات سازمان‌های پیشگام

View article next world's leading organizations.

دانلود مقاله جهان آینده و مشخصات سازمان‌های پیشگام

مقـــدمه

 فناوری‌های جدید، دنیای کسب و کار را از اساس دگرگون کرده‌اند. این فناوری‌ها با ایجاد رشد شتابان در توانمندترین نیروهای اقتصاد جهان؛ یعنی فضای مجازی و قدرت محاسبه، به جزء لاینفک سازمان‌ها در تمام دنیا تبدیل شده‌اند. از سوی دیگر، همین فناوری‌ها، چالش‌های شدید دیگری پیش روی تمامی سازمانها قرار داده‌اند.

ما در اوایل قرن بیست و یکم و ورود به دوران نوآوری‌های موج سوم، با شرایطی روبه‌رو خواهیم شد که تمامی ابعاد وجود انسان را عمیقا تحت تاثیر قرار می‌دهد. صاحب‌نظران بر این عقیده‌اند که این دوره‌ی گذار فناوری به طور بالقوه اساسی‌ترین دوره‌ی گذار در تاریخ بشر است، که جانشین دوره‌های کشاورزی و صنعتی می‌شود. به عبارت دیگر، بشر در این گذار با تغییرات بنیادی‌تری مواجه خواهد شد. محیط کار و زندگی خانوادگی ما در سال‌های اخیر به‌طور مستقیم دستخوش تغییرات اساسی شده است. همان‌گونه که ماهیت تیلوری سازمان‌ها و حتی مفهوم «کار» به طور غیرقابل بازگشتی تغییر کرده است، این تغییرات نیز پیش‌درآمد تغییرات بنیادی‌تری در آینده خواهند بود.[۱]

تقریبا تمامی سازمان‌هایی که ما اکنون می‌شناسیم در بیست سال آینده وجود نخواهند داشت و یا از اساس دگرگون خواهند شد. تجزیه‌ی سازمان‌ها و از بین‌رفتن آنها به دفعات زیاد و به‌طور غیر قابل پیشگویی ادامه خواهد یافت. جنون ادغام  در میان سازمان‌های بزرگ دیوان‌سالار موج دوم که نتوانند با اقتصاد موج سوم سازگاری پیدا کنند، به‌صورتی بی‌امان ادامه می‌یابد. آهنگ تغییر، شتابان خواهد شد و به آشوب خواهد انجامید.[۱]

به‌این ترتیب ملاحظه می‌شود که سازمان‌ها برای بقای خود چاره‌ی دیگری ندارند جز این‌که درباره‌ی اثر بالقوه‌ی تحولات سریع جهانی بر دنیای کسب‌وکار در آینده، چاره‌اندیشی کنند. برای تغییر سازمان‌ها باید ابتدا تحولات جهان را شناخت و سپس دغدغه تغییر را در سطوح مختلف سازمان بوجود آورد. شناخت تحولات جهانی و چاره‌اندیشی درمورد آنها در باورهای مذهبی ما مسلمانان نیز ریشه دارد؛ به‌گونه‌ای که در گفتار و سیره‌ی معصومین تاکیدات زیادی بر این مساله شده است. در اینجا به گفتاری از پیامبر گرامی اسلام بسنده می‌کنیم که می‌فرمایند:

«غافل‌ترین مردم کسی است که از تحولات و دگرگونی دنیا پند نگیرد.»

فهرست

مقـــدمه. ۱

بخش اول.. ۳

شناخت تحولات جهانی.. ۳

۱-۱- مقدمه. ۳

۱-۲- تغییرات اساسی در طول تاریخ بشر. ۳

۱-۲-۱- موج اول: عصر کشاورزی.. ۳

۱-۲-۲- موج دوم: عصر صنعت.. ۴

۱-۲-۳- موج سوم: عصر اطلاعات.. ۵

۱-۳- تحولات عصر حاضر. ۶

۱-۳-۱- پیشرفت علم و تکنولوژی.. ۷

۱-۳-۲- به‌کارگیری وسیع فناوری اطلاعات.. ۷

۱-۳-۳- رقابت فزاینده در بازار کسب‌وکار. ۹

۱-۳-۴- جهانی‌شدن.. ۹

بخش دوم. ۱۰

سازمان‌های امروز و تحولات جهانی.. ۱۰

۲-۱- مقدمه. ۱۰

۲-۲- پیشرفت تکنولوژی و رضایت شغلی.. ۱۰

۲-۳- فناوری اطلاعات و فرآیند تصمیم‌گیری.. ۱۱

۲-۴- رقابت.. ۱۲

۲-۵- جهانی‌شدن.. ۱۳

بخش سوم. ۱۴

تحول سازمان‌ها در اثر تحول دنیا ۱۴

۳-۱- مقدمه. ۱۴

۳-۲- سازمان‌های انعطاف‌پذیر. ۱۴

۳-۳- سازمان‌های کوچک… ۱۵

۳-۴- سازمان‌های دومنظوره. ۱۷

۳-۵- سازمان‌های شبکه‌ای.. ۱۸

۳-۶-سازمان‌های بدون مرز. ۲۰

۳-۷-سازمان‌های پست‌مدرن.. ۲۳

نتیجه‌گیری.. ۲۷

منابع.. ۲۹


فرمت فایل: WORD

تعداد صفحات: 32

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.


مطالب مرتبط