بیماری هیدروسل در کودکان باعث ناباروری می شود؟

بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل جمع شدن مایع در بیضه ها می باشد که بدون هیچ دردی موجب ورم بیضه ها می شود و یکی از بیماری های رایج در بین نوزادان پسر است.

بیماری هیدروسل در کودکان و بزرگسالان
بسیاری از والدین درباره بیماری های شایع پسرانه چیز زیادی نمی دانند و هنگام مواجه شدن با یکی از این مشکلات دچار ترس و اضطراب می شوند.“هیدروسل” در کودکان یکی از مشکلاتی است که برخی از آنها از بدو تولد با آن مواجه می باشند.
هیدروسل شرایطی است که در آن مایع آبکی در اطراف بیضه ها جمع می شود و منجر به ورم بیضه می شود. در حالی که هیچ دردی وجود ندارد، فرد ممکن است ناراحتی ملایم را تجربه کند. هیدروسل اغلب در نوزادان پسر رایج هستند، اما در هر سنی می تواند بعداً برگردد.

بیماری هیدروسل در نوزادان پسر
بیماری هیدروسل در کودکان:
بعضی از آنها با هیدروسل متولد می شوند. هیدروسل در نوزادان بسیار رایج هستند. وقتی نوزادان در رحم رشد می کنند، بیضه ها از شکم به اسکروتوم حرکت می کنند. گاهی اوقات این اتفاق کامل انجام نمی شود. این امر ممکن است منجر به هیدروسل شود که گاهی می تواند با فتق در ارتباط باشد.
نوزادانی که پیش از موعد به دنیا می آیند، خطر بیشتری برای رشد هیدروسل دارند. در کودکان بزرگ تر، هیدروسل ممکن است علل دیگری مانند آسیب، پیچ خوردگی بیضه یا سندرم نفروتیک را داشته باشد.
بیماری هیدروسل بزرگسالان:

اگر هیدروسل در زندگی بزرگسالی بوجود آید، معمولاً نتیجه جراحی مربوط به کشاله ران یا آسیب جسمی است. گاهی اوقات، التهاب و یا عفونت (اپیدیدیمیت) در بیضه ها نیز می تواند علت آن باشد.مردان مسن احتمال بالاتری دارند که این مشکل را داشته باشند.
هیدروسل نیز ممکن است به همراه سرطان بیضه (در موارد نادر) بوجود آید.دو نوع سیستم هیدروسل وجود دارد – هیدروسل ارتباطی که مایعی درون و خارج از بیضه ها جریان دارند، و هیدروسل غیر ارتباطی که بدن سیال را از کیسه بیضه جذب نمی کند.

بیماری هیدروسل در بزرگسالان چگونه است؟
علایم بیماری هیدروسل :
به طور معمول، هیچ دردی در هیدروسل وجود ندارد.تنها نشانه بارز، ورم کیسه بیضه است. بزرگسالان ممکن است در طول روز سنگینی را تجربه کرده و ورم کنند. علایم دیگر ممکن است شامل درد یا قرمزی باشد.

عوامل خطر بیماری هیدروسل :
هیچ دلیل پزشکی شناخته شده ای برای بیشتر هیدروسل ها وجود ندارد. با این حال شما باید در صورت نیاز به درمان اورژانسی باید فورا به پزشک مراجعه کنید – این مساله به خاطر یک سانحه یا آسیب فیزیکی اتفاق می افتد. خطرش این است که این مساله می تواند منجر به انسداد انتقال خون به اندام های جنسی شود.

بیماری هیدروسل چه خطراتی دارد؟
چه زمانی باید برای بیماری هیدروسل به پزشک مراجعه کرد؟
اگر شما یا کودکتان این مشکل را دارید باید به پزشک مراجعه کنید. بسیار مهم است که علت های دیگر ممکن برای تورم را از بین ببرید.
هیدروکسل نوزادان به طور معمول خود به خود ناپدید می شود.
اما اگر هیدروکسل کودک شما بعد از یک سال ناپدید نشد و یا اگر بزرگ تر شد، نزد پزشک بروید.
اگر شما یا کودک تان به طور ناگهانی درد شدید و یا تورمی را در بیضه هایتان داشتید، به خصوص اینکه بعد از چند ساعت آسیب به بیضه باشد، باید درمان فوری پزشکی صورت گیرد. این نشانه ها و علایم می توانند با تعدادی از مشکلات دیگر رخ دهند، از جمله مسدود شدن جریان خون در بافت پیچ شده (بیضه).
فرآیند پیچش بیضه باید در عرض چند ساعت از شروع علایم و نشانه ها برای نجات بیضه مورد بررسی قرار گیرد.

زمان مراجعه به پزشک برای بیماری هیدروسل
بیماری هیدروسل در پسر کوچولوها:

هیدروکسل می تواند قبل از تولد رشد کند. به طور معمول، بیضه ها از حفره شکمی در کیسه صفرا سرازیر می شوند. کیسه همراه با بیضه قرار دارد و به مایع اجازه می دهد که آن را احاطه کند. معمولاً هر کیسه بسته می شود و مایع جذب می شود.
گاهی اوقات، مایعات بعد از بسته شدن کیسه باقی می ماند (هیدروسل غیرمستقیم). مایعات معمولاً به تدریج در طول سال اول زندگی جذب می شود. اما گاهی اوقات کیسه باز می ماند ( هیدروکسل مرتبط). سایز کیسه می تواند تغییر کند یا فشرده شود و مایعات به سمت شکم برگردند. برقراری ارتباط اغلب با فتق مغبنی در ارتباط است.
بیماری هیدروسل در مردان مسن :

هیدروکسل می تواند به عنوان نتیجه آسیب یا التهاب در کیسه بیضه رشد کند. التهاب ممکن است ناشی از عفونت در بیضه یا در لوله کوچک و پیچیده در پشت هر بیضه باشد (اپیدیدیمیت).

جمع شدن مایع در بیضه در مردان مسن
عوامل خطر بیماری هیدروسل :
اکثر هیدروسل ها در هنگام تولد وجود دارند. حداقل 5 درصد از پسران تازه متولد شده هیدروسل دارند. نوزادانی که پیش از موعد به دنیا می آیند، ریسک بالاتری برای داشتن هیدروسل دارند.
عوامل خطر برای رشد هیدروسل بعدا از تولد، عبارتند از:
جراحت و یا التهاب مثانه
عفونت، از جمله عفونت مقاربتی (STI)
مشکلات و عوارض بیماری هیدروسل :

هیدروسل معمولاً خطرناک نیست وً بر باروری تاثیر نمی گذارد اما ممکن است با یک مشکل حاد تنفسی مرتبط باشد که می تواند موجب مشکلات جدی شود، از جمله:
عفونت و یا تومور. یا ممکن است تولید یا عملکرد اسپرم را کاهش دهد.
فتق مغبنی. گره روده که در دیواره شکمی به دام می افتد می تواند منجر به مشکلات تهدیدکننده زندگی شود.

بیماری هیدروسل چه عوارضی دارد؟
بیماری هیدورسل باعث ناباوری می شود؟
بیماری هیدروسل یا همان مایع اطراف بیضه به خودی خود عامل ناباروری نیست ولی طبق آنچه کارنشاسان می گویند ممکن است همراه با عوامل زمینه ای در بیضه مثل عفونت یا توده باشد که این عوامل، تولید یا عملکرد اسپرم ها را دچار اختلال می کنند،

تشخیص بیماری هیدروسل :
معاینه فیزیکی پزشکی روش معمولی است. همچنین ممکن است پزشک اندام های حسی را برای تحریک پذیری لمس کند.
اگر هیدروسل وجود داشته باشد، پزشک از طریق کیسه پر از مایع قادر به لمس بیضه نخواهد بود.
یک روش دیگر، روشن کردن نور در پشت بیضه ها است.
اگر مایع وجود داشته باشد، نور منتقل خواهد شد و کیسه بیضه با نور پخش شده روشن خواهد شد.
با این حال، اگر این ورم به خاطر سرطان باشد، نور منتقل نخواهد شد.

چگونگی تشخیص بیماری هیدروسل نوزادان
درمان بیماری هیدروسل :
معمولاً هیدروسل به تنهایی درمان نمی شود. در نوزادان، ممکن است تا یک سال دوام بیاورند اما در نهایت بهبود یابد.
عمل، معمولاً تنها در صورتی توصیه می شود که هیدروسل تا پس از 12 تا 24 ماهگی ادامه داشته باشد.
در بزرگسالان، آن ها معمولاً بعد از حدود شش ماه خوب می شود که این مدت در مردان مسن بیشتر است.
در صورتی که هیچ بهبودی در تورم رخ ندهد، جراحی توصیه می شود.
جراحی در صورتی نیاز است که به فتق منجر شود. جراحی با بی حسی انجام می شود و بیمار در عرض چند ساعت مرخص می شود.
به طور معمول شامل یک برش کوچک برای حذف هیدروسل است.
پس از آن لباسی سایز بزرگ همراه با حمایت از کیسه بیضه اعمال می شود و بیمار ممکن است برای حدود یک هفته به سوند نیاز داشته باشد.
هیچ خطر بزرگی در رابطه با جراحی وجود ندارد.مطالب مرتبط