پاورپوینت شواهد حسابرسی

در این مطلب از سایت دانلود بانک مقالات فارسی پاورپوینت شواهد حسابرسی (دانلود تحقیق و مقالات رشته حسابداری مقاله) را به صورت فایل پاورپوینت powerpoint تهیه شده است که دارای ۳۸ اسلاید می باشد.

پاورپوینت شواهد حسابرسی

پاورپوینت شواهد حسابرسی

شواهد حسابرسی
یکی از عمده ترین کارهای حسابرسی داخلی، گردآوری شواهد حسابرسی ست که برای پشتیبانی از قضاوتهای حرفه ای به کار می رود.

تعریف کلی
کتاب لغت، شاهده را چیزی تعریف می کند که از باوری پشتیبانی یا آن را اثبات کند. هر چیزی که حسابرس گردآوری می کند شاهده ای ست که به خودی خود می تواند اثری از جانبداری، وجود احتمال اشتباه اندازه گیری داشته باشد یا نسبت به آنچه انتظار می رود کافی به مقصود نباشد. اما با ترکیب و تلفیق شواهد حسابرسی، حسابرس داخلی می تواند مبنایی – مجموعه شواهد – داشته باشد که از آن، به نتایج دلخواه حسابرسی دست یابد.

استانداردهای مربوط به شواهد حسابرسی:
استانداردهای حسابرسی داخلی بر اهمیت شواهد حسابرسی تأکید دارد. یکی از این استانداردها چنین مقرر می دارد «حسابرسان داخلی باید مجموعه ای از اطلاعات را به عنوان پشتوانه نتیجه گیری های خود گردآوری، تحلیل، تفسیر و مستند کنند» و در ادامه نیز مقرر می دارد:
● حسابرسان داخلی باید اطلاعات مرتبط با هدفها و دامنه حسابرسی را گردآوری کنند.
● شواهد حسابرسی باید کافی، قابل قبول، مربوط و مفید باشد تا پشتوانه مناسبی برای یافته ها و پیشنهادهای حسابرسی فراهم کند.
● روشهای گردآوری و تحلیل شواهد باید در ابتدای کار، مشخص و حسب لزوم، گسترش یا تغییر یابد.
● برای رعایت بیطرفی و دستیابی به هدفهای حسابرسی داخلی باید بر گردآوری، تحلیل، تفسیر و مستند کردن شواهد، نظارت کافی به عمل آید.
● شواهد حسابرسی داخلی باید در کاربرگهای حسابرسی مستند و این کاربرگها مورد بررسی قرار گیرد.

شواهد کافی یعنی واقعی، کافی و قانع کننده باشد.
شواهد قابل قبول یعنی شواهدی که قابل اعتماد باشد.
شواهد مربوط یعنی پشتوانه یافته ها و پیشنهادهای حسابرسی و منطبق با هدفهای حسابرسی باشد.
شواهد مفید یعنی شواهدی که سازمان را در دستیابی به هدفهای خود یاری می کند.

انواع شواهد حسابرسی
● منابع شواهد حسابرسی
● روشهای حسابرسی
● میزان قانع کنندگی
● مقررات قانونی

طبقه بندی شواهد حسابرسی براساس منابع
۱٫ شواهد درون سازمانی: اطلاعات و گزارشهایی که قسمت مورد رسیدگی آن را تهیه و پردازش کرده است. شواهدی که از طریق اشخاص یا مراجع مستقل از قسمت مورد رسیدگی بدست می آید عینی تر است.
۲٫ شواهد درون سازمانی – برون سازمانی: برخی اطلاعات توسط قسمت مورد رسیدگی تهیه و سپس از طریق عملیات اشخاص یا مراجع برون سازمانی به نوعی مورد پردازش قرار می گیرد.
اطلاعات و شواهد درون سازمانی – برون سازمانی نسبت به اطلاعات صرفاً درون سازمانی از اعتبار بیشتری برخوردار است.
۳٫ شواهد برون سازمانی – درون سازی: بسیاری از انواع اطلاعات توسط اشخاص یا نهادهای خارج از قسمت مورد رسیدگی تهیه می شود و سپس توسط قسمت، پردازش می گردد. همین که اشخاص برون سازمانی در تهیه این گونه شواهد دخالت دارند بر قوت اتکای این شواهد می افزاید. این گونه شواهد به دلیل اینکه از سیستم قسمت مورد رسیدگی عبور می کند ممکن است تغییر یابد یا گم شود که از میزان اعتبار آنها می کاهد.
۴٫ شواهد برون سازمانی: شواهدی که توسط اشخاص یا نهادهای برون سازمانی تهیه و مستقیماً بدست حسابرس داخلی می رسد. و بیشترین قابلیت اطمینان را دارد.

مسایل خاص در ارتباط با استفاده از منابع برون سازمانی
یکی از کارهایی که در میان شرکتها رایج شده دریافت کالا و خدمات دیگر نهادها با عنوان «استفاده از منابع برون سازمانی» است که براساس آن دیگر نهادها و مؤسسات، خدماتی را برای یک شرکت انجام می دهند.
از مزایای استفاده از منابع برون سازمانی جایگزین کردن کارکنانی که وظایف خود را به درستی انجام می دهند به جای درگیر شدن با کارکنان تمام وقت و مسائل مربوط به اخراج آنان است. و چون مجبور نیستند تمام حقوق و مزایای کارکنان تمام وقت را بپردازند صرفه جویی نیز می شود. و…….


پاورپوینت شواهد حسابرسی به صورت فایل دانلودی می باشد شما بعد از پرداخت مبلغ مورد نظر می توانید در همان لحظه فایل را دریافت نمایید. در صورتی که به هر دلیلی موفق به پرداخت و یا دانلود نشدید از قسمت تماس با ما سایت، به ما اطلاع دهید تا در کمترین زمان ممکن به مشکلات شما رسیدگی کنیم.


فرمت فایل: پاورپوینت

تعداد صفحات: 38

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.


مطالب مرتبط