گزارش کارآموزی آموزشگاه کامپیوتر

گزارش کارآموزی آموزشگاه کامپیوتر

توضیحات:
این آموزشگاه در سال ۱۳۸۰ با مدیریت جناب آقای مهندس نعمت اله نجیب حسینی تأسیس شد. در این آموزشگاه رشته هایی مانند:
رایانه کار درجه ۱ و درجه ۲
ICDL  درجه ۱ و درجه ۲
ویژال بیسیک (VB) – اینترنت و شبکه
آموزش تمام زبان های برنامه نویسی:پاسکال , کیو بیسیک  , دلفی و…
آموزش کامپیوتر (مقدماتی و پیشرفته)
وقتی که کار آموز در کلاس شرکت می کند، موظّف است در دفتر حضور و غیاب را امضاء کند تا تعداد جلساتی که در کلاس شرکت کرده است مشخّص شود. کار آموز برنامه نویسی، بر اساس کتابهای استاندارد خودِ فنی و حرفه ای آموزش میدهد و امتحان دانش اموزان هر دو ماه یک بار در فنی و حرفه ای مرکزی پسرانه شهید چمران که در جنب دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر و فنی و حرفه ای مرکزی دخترانه سمیه که در خرمدره واقع است، برگزار می گردد.
شنبه           ۱۳/۵/۱۳۸۶
امروز اولین روز کارآموزی من بود ، کاری که در آموزشگاه باید انجام میدادم خیلی برایم جالب بود . با راهنماییهای مهندس حسینی کار خود را در آنجا آغاز کردم . اولین کاری که باید انجام میدادم آموزش word مقدماتی بود که باید به چند کار آموز آموزش می دادم . در اولین گام محیط کاری word را برای آنها تشریح کردم . سپس بحث تغییر فونت و اندازه نوشته و طرز کار با بعضی قسمتهای نوار ابزار را به آنها آموزش دادم و بعد از آن با کمی کار عملی کار را به پایان رساندم . از آنجایی که آنها بسیار مبتدی بودند بحث را تا همین جا کافی دانسته و کار را به پایان رساندم . بعد از کمی استراحت آقای حسینی دوباره مرا فراخواند تا به یک کارآموز ، نرم افزارAoutocad  را آموزش دهم . چند دقیقه ای از نحوه کار با نوار ابزار وکشیدن شکل های مختلفی از قبیل دایره ، مستطیل ، بیضی و … با وی صحبت کردم . همچنین چند دستور ساده Aoutocad از قبیل line , circle , rectangle  را برای او تشریح کردم و نحوهکار با آنها ،همچنین پارامترهای ورودی دستورات ذکر شده را گفتم . پس ازچند دقیقه کار عملی کارم تمام شد . بعد از ظهر این روز را هم همانند صبح آموزش دادم .
یکشنبه          ۱۴/۵/۱۳۸۶
در این روز مهندس حسینی سیستم هایی را که قرار بود از تهران بیاورد ، آورد . ما نیز کار خود را که همان اسمبل کردن سیستم ها بود ؛ آغاز کردیم. من که اولین بارم بود میخواستم چند سیستم را به طور حرفه ای اسمبل کنم ، برایم این کار خیلی جالب بود . از باز کردن ودرآوردن قطعات از کارتن هایشان شروع کردم و با کمک آقای حسینی مادربوردها را در سر جایشان بستم . پس از آن نیز به ترتیب Cpu و Ram ها را در سر جایشان قرار داده و بعد از آن کارت گرافیکی ومودم را در شکافهای مربوط گذاشته و بعد  کابل های  Powerرا به مادربورد وصل کردیم . Cd Rom, Cd Rw, HDD, FDD قطعاتی بودند که آخر از همه بر روی Case   نصب کردیم.
بعد از ظهر نیز به fdisk کردن سیستم ها و پارتیشن بندی آنها پرداختیم . با نصب ویندوز بر روی رایانه ها راه انداز های مورد نیاز را نیز نصب کرده و سپس به نصب برنامه های کاربردی و مورد نیاز پرداختیم . ساعت ۸ نیز از آموزشگاه خارج شدیم.
دوشنبه          ۱۵/۵/۱۳۸۶ 
امروز نیز همانند  سایر روزها ساعت ۸ در آموزشگاه حاضر شدم . برنامه صبح من فقط تعلیم ویندوز مقدماتی بود . در ابتدا کسانی را که اصلا با کامپیوتر و محیط ویندوز آشنایی نداشتند، با محیط ویندوز وکار با ماوس آشنا کردم . سپس توضیحی از درایو و ذخیره فایلها بر روی دیسک به آنها دادم . بعد از آن مفهوم شاخه و نحوه ساخت شاخه و حذف آن وتغییر نام شاخه را به آنها گفتم . نحوه بستن  پنجره  ، Minimize, Maximaize  کردن آن رابه ایشان آموزش دادم . بعد به مدت یک ساعت کار عملی انجام دادیم .
بعد از ظهر آموزش Photoshop در دستور کار ما قرار داده شده بود . فتوشاپ نرم افزار قدرتمند برای کار بر روی عکس است . در ابتدا نحوه Open  کردن و Save کردن یک عکس از فتوشاپ را گفته و بعد ازآن کار با بعضی از ابزار را به آنها گفتم.ابزاری از قبیل : rectangular marque برای برش قسمتی از عکس ، magnetic lasso برای برش عکس به صورت دلخواه ، move  برای انتقال یک layer ، magic wand برای برش جادویی ،  sliceو crop .
سه شنبه          ۱۶/۵/۱۳۸۶
امروز کار ما با هر روز متفاوت بود . ما امروز فقط وظیفه تکمیل کردن پرونده های کسانی را که در آزمون های فنی و حرفه ای شرکت کرده بودند را داشتیم . ابتدا مدارک همه را کنترل کردیم تا کم و کسری نداشته باشد . بعد از آن مشخصات افراد را در فرم هایی که سازمان فنی و حرفه ای به آموزشگاه داده بود ، نوشتیم و عکس های افراد را چسباندیم . از آنجایی که تعداد زیادی در این آزمون ها شرکت کرده بودند و حجم کار زیاد بود ما تا بعد از ظهر این کار را ادامه می دادیم.
چهار شنبه           ۱۷/۵/۱۳۸۶
امروز قرار است بر روی تمام کامپیوترها ویندوز جدید نصب کنیم . چون ویندوز سیستم ها بسیار قدیمی شده بود و دیگر جواب نمی داد. پس از نصب ویندوز شروع به نصب راه انداز ها و برنامه های لازم مانند Microsoft office ، Aoutocad ، Photoshop و … کردم . صبح این روز به همین منوال گذشت چون کار آموزی درآموزشگاه وجود نداشت .بعد از ظهررا نیز با آموزش اینترنت به چند نفر آغاز کردم . ابتدا از مفهوم کلی اینترنت ودراصل چگونه وصل شدن به اینترنت صحبتی شد . بعد کمی از برنامه های کاربردی اینترنت مانند Internet Explorer را به آنها گفتم . حال نوبت آن شد که مفهوم سایت و آدرس هر سایت URL را به آنها بگویم وچگونگی وارد شدن به یک سایت را به آنها آموزش دهم . بعد به صورت عملی وارد سایتهای مختلفی شدند و اشکالات خود را از من سوال کردند . سپس آنها را با دو موتور جستجوگر قدرتمند به نام yahoo و google آشنا کرده و نحوه جستجو کردن یک مقاله یا یک عکس را به آنها گفتم و کار را به پایان رساندم . 
کاربعدی من آموزش ویندوز پیشرفته به یک خانم بود . از آنجایی که وی قبل‍اً  با ویندوز و نحوه کار با آن آشنایی داشت شروع کار را از مباحث پیشرفته آغاز کردم . ازنحوه نصب برنامه های مختلف و حذف آن باوارد شدن به control panelو قسمت Add / Remove Program توضیح دادم و به اتفاق با هم یک برنامه نصب کرده وسپس آن را حذف کرده تا کاملاً موضوع برای وی جا بیافتد . سپس اشکالات وی را از مباحث مختلف ویندوز مانند رایت cd  و تغییرات در گزینه start و نحوه کار با  Printer و چاپ کردن یک فایل و دهها سوال دیگر رفع کرده وکارمان را به پایان رساندم . 
یکشنبه       ۲۱/۵/۱۳۸۶
امروز قرار بود با چند کار آموز که به طور اختصاصی فقط برای یاد گرفتن نصب ویندوز در آموزشگاه نام نویسی کرده بودند ، کار کنیم. ابتدا به آنها گفتم که برای نصب ویندوز جدید باید درایوی را که ویندوز قدیمی در آن نصب شده Format کنیم تا هر چه در آن درایو وجود دارد پاک شود .البته برای این کار یک cd یا یک دیسکت راه انداز نیاز است تا با آن بالا بیاییم . سپس cd ویندوز را در Cd Rom گذاشته وبقیه کار که نمی شود آن را به صورت نوشتاری بیان کرد . 
بعد از ظهر نیز باید نحوه کار با e mail را چند نفر آموزش می دادم . از وارد شدن به سایت yahoo و گزینه mail گفتم . اشاره کردم کسی که برای اولین بار می خواهد باemail  کار کند باید برای خود email درست کند . این کار را باید از گزینه sign in  انجام دهد . سپس این کار رابه صورت عملی انجام دادیم . بعد از وارد شدن به email  خود و کار با گزینه های inbox (نامه های دریافتی) و send (فرستادن نامه) صحبت کردم .
دو شنبه        ۲۲/۵/۱۳۸۶
با وارد شدن به آموزشگاه در ساعت ۸ صبح ، کار ماهم شروع شد .امروز مبحث ما در مورد نرم افزار کاربردی  ۲۰۰۳  Access بود .  Access نرم افزاری برای ساخت پایگاه داده و کار بر روی جداول و گزارش گیری و جستجو از آنها است .ابتدا طریقه ساختن یک جدول از طریق انتخاب گزینه Table و گزینه creat table in design view و زدن new و انتخاب گزینه design view از کادر باز شده را به آنها آموزش دادم .بعد نحوه تغییر در جدول موجود و باز کردن یک جدول را به آنها گفتم . با فراگیری کامل کار با جداول نحوه گزارش گرفتن  ازیک جدول را از گزینه Report ونحوه تهیه یک فرم برای یک جدول از گزینه Form را به صورت سطحی بیان کردم . 
کارمان در بعد از ظهر آموزش power point  به یک کارآموز خصوصی بود . به وی نحوه اضافه کردن یک متن و اضافه کردن جلوه های ویژه برای ورود و خروج متن آموزش دادم . سپس طریقه تغییر دادن پس زمینه اسلاید ، اضافه کردن یک عکس به اسلاید ، و طریقه عوض شدن اسلایدها ، اضافه کردن اشکال آماده و گذاشتن صدا بر روی اسلاید ها را با کار به صورت عملی به وی آموزش دادم.

این فایل کاملا اصلاح  شده و شامل: صفحه نخست، فهرست مطالب و متن اصلی می باشد و با فرمت (word) در اختیار شما قرار می گیرد. (فایل قابل ویرایش است)    
تعداد صفحات : ۲۰

 


فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 20

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.


مطالب مرتبط