سرطان زبان، به زبان ساده

علل ، علائم و راههای تشخیص و درمان سرطان زبان

علائمی مانند زخم های روی زبان و گلو درد و مشکلات بلعیدن می توانند نشانه هایی از سرطان باشند سیگار و مشروب از عوامل آن هستند.

علل ، علائم و راههای تشخیص و درمان سرطان زبان
سرطان زبان، نوعی سرطان دهانی است که معمولاً در سلول های پوششی سطح زبان گسترش می یابد.این بیماری می تواند باعث تومورها یا ضایعاتی شود. مهم ترین علایم سرطان زبان, درد زبانی است که التیام نمی یابد و زبان دردناک میشود.

سرطان می تواند در دو ناحیه مختلف زبان گسترش یابد که شامل :سرطان زبان در جلوی زبان و پشت آن است. یکی از شایع ترین بیماری سرطانها، سرطان دهان و زبان است که در میان مردم کمتر شنیده شده اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان آن امکان پذیر می باشد پس نیاز است در مورد این نوع سرطان اطلاعات کاملی از مطلبی که در بخش سلامت نمناک ارائه شده است کسب کنید.

سرطان زبان چه نشانه هایی دارد؟
علائم سرطان زبانی می تواند شامل موارد زیر باشد:
لکه های قرمز یا قرمز و سفیدی که در آستر دهان یا زبان ظاهر می شوند
زخم هایی که التیام نخواهند یافت
گلو درد یا درد هنگام بلعیدن
احساسی که گویی چیزی در گلو است
زبان دردناک
صدای گرفته
سختی در حرکت فک و یا زبان
درد گردن و یا گوش
دندان های سست
تورم که بیش از سه هفته باقی می ماند
تورم در دهان
ضخیم شدن آستر دهان
دندان مصنوعی که دیگر مناسب نیست
بسیاری از نشانه های اولیه سرطان زبان ممکن است به آسانی تشخیص داده نشوند, بنابراین افراد می توانند وقتی که سرطان در ابتدا گسترش می یابد, علایم یا نشانه هایی را مشاهده نکنند.
افرادی که در معرض خطر ابتلا به این سرطان هستند, مانند آن هایی که بیش از حد سیگار می کشند و یا الکل می نوشند، باید هوشیار باشند.آن ها همچنین باید ملاقات های منظم با پزشک یا دندان پزشک را برنامه ریزی کنند تا دهان خود را معاینه کرده و هر مشکلی را شناسایی کنند.

علائمی که خبر از سرطان زبان می دهند
علائم سرطان زبان:
شایع ترین نوع سرطان زبان, کارسینومای سلول پوششی است. سلول های پوششی, سلول های باریک و مسطح هستند که در سطح پوست و زبان, در آستر لوله گوارش و تنفسی, در آستر دهان, گلو, تیروئید و حنجره قرار دارند.
نشانه های اولیه سرطان زبان, زبان دردناک و ایجاد زخم روی زبان است. علائم دیگر آن ممکن است شامل موارد زیر باشند:
درد در فک یا گلو
درد هنگام بلعیدن
زبان و فک خشک
مشکلات بلع و یا جویدن غذا
لکه سفیدی که بر آستر دهان یا زبان شکل می گیرد
زخم زبان که التیام نمی یابد
کرختی و بی حسی در دهان
خونریزی از زبان بدون دلیل
یک برامدگی در زبان که خوب نمی شود
علایم سرطان زبان مشابه سرطان های دیگر دهان هستند و ممکن است در مراحل اولیه بیماری مشخص نباشند. همچنین برای افرادی که مبتلا به سرطان زبان یا نوع دیگری از سرطان دهان هستند نیز ممکن است.

نشانه های سرطان روی زبان
مراحل سرطان زبان چیست؟
پزشکان بسیاری از انواع سرطان را براساس میزان ابتلا به سرطان طبقه بندی می کنند و این که چه میزان ابتلا به سرطان وجود دارد و آیا این نوع سرطان در بخش های دیگر بدن منتشر می شود یا خیر.
سیستم طبقه بندی از حروف و اعداد استفاده می کند. حرف t یک تومور را نشان می دهد و حرف n به غدد لنفاوی گردن اشاره می کند. این حروف هر کدام به ترتیب دارای نمره دهی میباشند.
افراد دارای تومور t1 دارای کوچک ترین درجه تومور هستند, در حالی که افراد دارای تومور t4 بیش ترین درجه تومور را دارند.
طبقه بندی n0 مشخص نشان می دهد که سرطان زبان به گره های لنفاوی گردن سرایت نمی کند. سرطان زبان که به تعداد قابل توجهی از غدد لنفاوی گسترش یافته, دارای طبقه بندی n3 است.

سرطان زبان چگونه پیشروی می کند؟
همچنین می توان سرطان زبان را به روش های زیر درجه بندی کرد:
درجه پایین
متوسط
درجه بالا
این درجه بندی نشان می دهد که چگونه سرطان در حال افزایش است و احتمال دارد به قسمت های دیگر بدن گسترش یابد یا خیر.

مراحل پیشرفت بیماری سرطان زبان
علل سرطان زبان :
کارشناسان کاملاً درک نمی کنند که چرا برخی از افراد مبتلا به سرطان زبان می شوند. با این حال, عوامل خطر خاصی می توانند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.
عوامل شناخته شده ریسک این سرطان عبارتند از:
سیگار کشیدن و یا استفاده از تنباکو
مصرف زیاد الکل
خوردن میوه و سبزیجات کم و گوشت قرمز یا غذاهای آماده زیاد
عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (hpv)
داشتن سابقه فامیلی سرطان دهان و زبان
داشتن سرطان های قبلی خصوصاً سایر سرطان های سلول پوششی
مردان مسن تر بیش ترین خطر ابتلا به سرطان زبان را دارند.
سرطان های دهان در میان افراد مسن یا پیرتر شایع هستند.

عوامل موثر در سرطان زبان
عوامل خطر سرطان زبان عبارتند از:
بیماری رفلکس معده (GERD)
قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، از جمله آزبست، سولفوریک اسید و فرمال دهید. بهداشت دهان و یا عوامل دیگر موثر بر دهان، از قبیل دندان های دندانه دار که باعث تحریک پذیری و یا خارش پوست می شوند که مناسب نیستند.
سرطان زبان چگونه تشخیص داده می شود؟
هر کسی که نگران این است که ممکن است سرطان زبان داشته باشد، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کند ؛ در این ملاقات احتمال دارد که پزشک زمان خود را برای این موارد سپری کند:
سوال درباره هر گونه تاریخچه پزشکی مرتبط، از جمله سابقه پزشکی خانواده
بررسی زبان و دهان
بررسی گره های لنفاوی تا ببیند بزرگ شدنی وجود دارد یا خیر
اگر پزشک حدس بزند که سرطان زبان در حال حاضر وجود دارد، نمونه برداری انجام خواهد داد.
این کار شامل برداشتن کمی بافت و ارسال آن برای آزمایش خواهد بود.
اگر نمونه برداری سرطان را تایید کند، پزشک ممکن است یک سی تی اسکن یا ام آر آی را توصیه کند، که نشان خواهد داد آیا سرطان به بخش های دیگر بدن سرایت کرده است یا خیر.

روش های تشخیصی بیماری سرطان زبان
آیا سرطان زبان می تواند درمان شود؟
درمان سرطان زبان ممکن است و چشم انداز برای افرادی که تشخیص زودهنگام دارند، بهتر است.افرادی که مبتلا به سرطان خوش خیم هستند، احتمال زنده ماندن بالاتری دارند.
میزان زنده ماندن نسبی 5 ساله برای سرطان زبان 78 درصد قبل از گسترش سرطان است، و 36 درصد برای بعد این موضوع.
پیش گیری از سرطان زبان :
جلوگیری از ابتلا به سرطان زبان ممکن نیست. با این حال، اگر افراد به هر کدام از علایم یا نشانه های سرطان زبان را دیدند، باید هر چه زودتر با پزشک خود قرار ملاقات داشته باشند.
بعد از آنکه پزشک بتواند بیماری را تشخیص دهد، درمان زود شروع می شود و دیدگاه مطلوب تری دارد.همچنین عواملی در سبک زندگی وجود دارند که افراد می توانند کنترل خطر ابتلا به سرطان زبان را به حداقل برسانند. این موارد عبارتند از:
ترک سیگار کشیدن: ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان زبان را کاهش دهد.
محدود کردن مصرف الکل و یا جلوگیری از آن به طور کامل
مصرف غذاهاب مقوی و سالم که شامل میوه ها و سبزیجات زیادی می شود.
بهداشت دندان خوب با مسواک زدن و نخ دندان به طور منظم و در جلسات منظم دندان پزشکی.
دریافت یک دوره کامل از واکسن HPV
رابطه جنسی ایمن و استفاده از یک سد دهانی برای رابطه جنسی دهانی

مراقب از دهان برای پیشگیری از سرطان زبان
سرطان زبان چگونه درمان می شود؟
افراد مبتلا به سرطان زبان معمولاً برای از بین بردن بافت های سرطانی به جراحی نیاز دارند. جراحان عموماً می توانند تومورهای کوچک تر را در یک عمل حذف کنند.
اگر تومورهای بزرگ تری وجود داشته باشند و یا اگر سرطان گسترده شده باشد، ممکن است چند عملیات پیچیده متعدد وجود داشته باشد. همچنین ممکن است جراح قسمتی از زبان را بردارد. اگر این مورد پیش آید، آن ها تلاش خواهند کرد زبان را با استفاده از پوست و یا بافت از قسمت های دیگر بدن بازسازی کنند.
اگرچه پزشکان تلاش خواهند کرد تا آسیب های وارده به دهان در طی این روند را به حداقل برسانند، اما برخی عوارض جانبی اجتناب ناپذیر هستند.
این عمل جراحی می توانند روی این موارد اثر بگذارد:
در حرف زدن
خوردن
تنفس
بلعیدن
علاوه بر جراحی، برخی افراد ممکن است پرتودرمانی یا شیمی درمانی شوند تا هر گونه سلول های سرطانی که باقی مانده اند را بکشند.

راه های درمان سرطان زبان
تکرار درمان برای سرطان زبان
درمان های رایج سرطان زبان شامل موارد زیر هستند:
جراحی:
تومور برداشتن شامل یک عمل جراحی برای از بین بردن کل تومور از زبان است. این روش ممکن است شامل حداقل روش های جراحی تهاجمی در صورت امکان باشد.
پرتودرمانی:
اگر پرتودرمانی توصیه شود، تومور شناسی، دوزهای بالایی از تشعشع را به بافت های سرطانی زبان با استفاده از تکنولوژی طراحی شده برای حفظ بافت سالم و کوتاه کردن زمان عمل خواهد پرداخت.
شیمی درمانی:
اغلب با پرتودرمانی ترکیب می شود و شیمی درمانی از داروهایی برای نابود کردن سلول های سرطانی در سراسر بدن استفاده می کند. این ممکن است گزینه ای باشد اگر سرطان به غدد لنفاوی نزدیک شده باشد. داروهای شیمی درمانی ترکیبی ممکن است برای حمله به سلول های سرطانی در مراحل مختلف چرخه رشد خود ترکیب شوند و شانس مقاومت دارویی را کاهش دهند.
درمان هدفمند دارویی:
درمان هدفمند دارویی با دخالت در رشد سلول سرطانی در سطح مولکولی عمل می کند. این روش اغلب با شیمی درمانی و یا پرتودرمانی به عنوان بخشی از برنامه درمان سرطان زبان بیمار ترکیب می شود.مطالب مرتبط