مقاله در مورد بیماری دیفتری

این تحقیق در مورد بیماری دیفتری می باشد و به صورت کامل ، به معرفی تاریخچه ، علل ، عوارض ، انواع و درمان این بیماری می پردازد.

مقدمه
ديفتري و خناق بيماري عفوني و مسري خطرناکي است که به صورت همه گير و بومي در مي آيد ميکروب مسئول بيماري کورينه باکتريوم ديفتريه بيشتر در گلو (روي لوزه ها) ، حلق و بيني موضع مي گيرد و ايجاد پرده سفيد يا خاکستري رنگ مي کند.

سم مترشحه از آن باعث علائم عمومي ،‌قلبي ، عصبي و کليوي شده موجب مرگ مي شود . ميکرب بيماري را به آساني در گلو و مجاري تنفس مي توان يافته و کشت داد.
ديفتري پوستي ،‌ چشمي ، تناسلي و بيني هم ديده مي شود و در تمام اشکال آن امکان خطر وجود دارد ، سم ديفتري اغلب باعث فلج اطفال و نارسائي قلب و مرگ مي گردد.

دیفتری بیماری شدید و بالقوه کشنده‌ای است که میزان مرگ و میر آن در کودکان خردسال و افراد مسن زیادتر است. عامل این بیماری باکتری کورینه باکتریوم دیفتریا است. در واقع دیفتری یک کلمه یونانی است و اسم بیماری است که در آن قسمت فوقانی دستگاه تنفسی دچار مشکل می‌شود و از علایم آن می‌توان به گلودرد تب خفیف و مواد و غشاهای چسب‌ناک بر روی لوزه و حلق و داخل سوراخ بینی اشاره کرد و نوع خفیف آن نیز می‌تواند به پوست محدود شود.

دیفتری باعث زوال در غلاف‌های عصبی در بخش مرکزی وپری فرال سیستم عصبی که منجر به انحطاط در مرکز کنترل و در نتیجه از دست دادن احساس می‌شود.
در بسیاری از کشورهای پیشرفته به وسیله واکسیناسیون فراگیر به کلی ریشه‌کن شده‌است. برای مثال در طول سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ کلا ۵۲ مورد دیفتری گزارش شده در حالی که در طول سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ فقط ۵ مورد الودگی به دیفتری گزارش شده چرا که تمام بچه‌ها در مدارس توسط واکسن واکسیناسیون می‌شوند.همچنین واکسیناسیون بزرگسالان نیز انجام شده بخصوص برای افرادی که به مناطقی سفر می‌کنند که هنوز دیفتری وجود دارد .اگرچه با افزایش سن تاثیر واکسیناسیون به مراتب کاهش می‌یابد.

فهرست مطالب
مقدمه
تاریخچه دیفتری
دیفتری پوستی
علل‌
علائم وعلامت‌ها
مراحل‌ اوليه
مراحل‌ انتهايي
نشانه هاي باليني
عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
طريقه انتقال
عوارض بیماری
پيش گيري
درمان
آنتی بیوتیک
درمانهای پیشگیری کننده
دوزهای یادآور
مراقبت شخصی


فرمت فایل: WORD

تعداد صفحات: 16

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.