اطلاعات کامل درباره بایدها و نبایدهای لنزهای چشمی

اطلاعات کامل درباره بایدها و نبایدهای لنزهای چشمی

لنزی که برای چشمتان انتخاب می کنید باید با چشمتان هماهنگ باشد مثلا اگر چشمتان خشک است یا خیلی حساس، باید لنز متناسب خود را استفاده کنید.

همه چیز درباره لنز تماسی چشمی و انواع آن
لنزهای تماسی انتخابی عالی برای تقریباً همه کسانی است که نیاز به تصحیح بینایی دارد و نمی خواهند که عینک به چشم بزنند و یا تحت عمل جراحی لیزیک قرار گیرند. این اصول پایه ای هستند که شما باید قبل از مراجعه به چشم پزشک در صورتی که به داشتن لنز چشمی علاقه مند هستید، بدانید.

چند نوع لنز چشمی داریم؟
مواد لنزهای تماسی چشم:
اولین مورد هنگام انتخاب لنزهای تماسی این است که کدام لنز بیش ترین نیاز شما را برطرف می کند. پنج نوع لنز تماسی وجود دارد، که براساس نوع موادی که ساخته می شوند، می باشد:
لنزهای چشم نرم ژله ای
از پلاستیک حاوی آب و ژلاتین تشکیل شده اند. این لنزها بسیار نازک و انعطاف پذیر هستند و با سطح جلویی چشم مطابقت دارند. لنزهای هیدروژل که در اوایل دهه 1970 معرفی شدند، محبوبیت زیادی پیدا کردند، به این دلیل که معمولاً خیلی راحت هستند.
تنها جایگزینش لنزهای تماسی سفت بود که از پلاستیک PMMA تهیه شده اند. لنزهای PMMA معمولاً هفته ها طول می کشد تا با آن ها سازگار شوید و برخی افراد میتوانند آنها را داشته باشند.

آشنایی با انواع لنز چشم
لنزهای چشم جانبی سیلیکونی
یک نوع پیشرفته از لنزهای تماسی نرم هستند که بیشتر از لنزهای هیدروژلی معمولی هستند و حتی اکسیژن بیشتری برای قرنیه فراهم می کنند. لنزهای تماسی سیلیکونی که در سال 2002 معرفی شدند، اکنون محبوب ترین لنزهای شناخته شده هستند.
لنزهای چشم نفوذپذیر گازی
که لنزهای GP یا RGP نامیده می شوند – لنزهای تماسی صلب هستند که شبیه لنزهای PMMA می باشند, اما متخلخل هستند و به اکسیژن اجازه عبور می دهند. از آنجا که آن ها به اکسیژن نفوذ دارند، این لنزها می توانند نسبت به لنزهای PMMA معمولی بیشتر احساس راحتی کنند.
از زمان معرفی آن ها در سال 1978، لنزهای تماسی نفوذپذیر، اساساً جایگزین لنزهای تماسی PMMA شدند. لنزهای تماسی GP اغلب دیدی بهتر نسبت به نوع هیدروژل نرم و سیلیکونی فراهم می کنند – به خصوص اگر آستیگماتیسم باشید.

انواع مختلف لنز چشم
لنزهای تماسی ترکیبی چشم
طوری طراحی شده اند که نرمی لنزهای سیلیکونی یا هیدروژلی را با نور بلور شفافی از لنزهای نفوذپذیر داشته باشد.لنزهای ترکیبی دارای یک ناحیه مرکزی نفوذ کننده گاز محکم، احاطه شده توسط یک “دامن” با مواد هیدروژل یا سیلیکون هیدروژل را دارد.
با وجود این ویژگی ها، تنها درصد کمی از افراد از لنزهای تماسی دوگانه دارند، شاید به این دلیل است که این لنزها سخت تر و گران تر از لنزهای نرم و سیلیکونی هیدروژلی است.
لنزهای PMMA چشم
از یک ماده پلاستیکی محکم به نام پلی اتیلن متاکریلات (PMMA) ساخته می شود که به عنوان جایگزینی برای شیشه در پنجره های متزلزل استفاده می شود و زیر علائم تجاری لوسیت ، چشم انداز و پلکسی گلاس قرار می گیرد.
لنزهای PMMA نور عالی دارند، اما اکسیژن را به چشم منتقل نمی کنند و سازگاری با آن ها دشوار است. این لنزها (که اکنون قدیمی هستند) “تماسی سخت” عملاً با لنزهای GP جایگزین شده اند و به ندرت امروزه تجویز می شوند.
در سال 2017، 64 درصد لنزهای تماسی که در آمریکا تجویز شده بودند، لنزهای هیدروژل سیلیکونی بودند، و پس از آن لنزهای نرم (هیدروژل)، لنزهای نفوذ پذیر (22 درصد)، لنزهای هیبریدی یا ترکیبی (11 درصد) و لنزهای PMMA (1 درصد).

معرفی انواع لنزهای چشمی
لنز تماسی چشم مطابق با زمان:
تا سال 1979 هر کسی که لنزهای تماسی داشت، هر شب آن ها را بر می داشت و تمیز می کرد. اکنون دو نوع لنز با زمان استفاده شان طبقه بندی می شوند:
استفاده روزانه – باید هر شب برداشته شود.
تمدید شده – می توان یک شبه به طور متوالی و معمولاً به مدت هفت روز متوالی بدون برداشتن استفاده کرد.
استفاده مداوم، اصطلاحی است که گاهی اوقات برای توصیف 30 شب متوالی ماندن لنز استفاده می شود – حداکثر زمان استفاده تایید شده توسط FDA برای انواع خاصی از لنزها.

لنز چشمی که برای خواب ساخته شده
چه زمانی باید لنزهای چشم را عوض کرد:
حتی با مراقبت مناسب، لنزهای تماسی (به خصوص تماسی نرم) باید به طور مرتب تعویض شود تا از رسوب و آلودگی لنز جلوگیری شود که خطر عفونت های چشمی را افزایش می دهد.لنزهای نرم این طبقه بندی های کلی را دارند، براساس این که چگونه آن ها باید دور انداخته شوند:
لنزهای روزانه – پس از یک روز دور ریخته می شوند.
لنزهای قابل مصرف – هر دو هفته یا زودتر دور بیاندازید.
لنزهای تعویضی مکرر – بصورت ماهانه یا فصلی دور ریخته می شوند.
لنزهای سنتی (قابل استفاده مجدد) – هر شش ماه یا بیشتر دور ریخته می شوند.
لنزهای تماسی نفوذپذیر گازی، نسبت به لنز بیشتر مقاوم هستند و مانند لنزهای نرم به دور انداخته نمی شوند. اغلب، لنزهای GP می توانند یک سال یا بیشتر استفاده شوند تا نیاز به جایگزین شدن داشته باشند.

مدت زمانی که می توان از لنز چشم استفاده کرد
طرح های لنزهای تماسی چشم
لنزهای تماسی نرم (هر دو لنزهای هیدروژلی استاندارد و هیدروژلی سیلیکونی) بسته به هدف مورد نظر، در انواع مختلفی از طرح ها در دسترس هستند:
لنزهای تماسی کروی دارای همان قدرت لنز در کل بخش نوری لنز تا نزدیک بین یا دوربینی هستند.
لنزهای تماسی نرم دارای قدرت متفاوتی در مریدین ها مختلف لنز تا درست کردن آستیگماتیسم و یا نزدیک بینی یا دوربینی هستند.
برخی از لنزهای چند ضلعی نیز می توانند دیدهای آستیگماتیسم را اصلاح کنند.
لنزهای تماسی زیبایی شامل لنزهای تماس های رنگی طراحی شده برای تغییر و یا افزایش رنگ چشم.
لنزهای رنگی در هالووین، تئاتر و دیگر ارتباطات تاثیر خاص دارد.

لنز چشم چه طرح هایی دارد؟
ویژگی های بیشتری از لنز های تماسی چشم
تماس دو طرفه برای دید آستیگمات. این ها لنزهای تماسی نرم پیشرفته ای هستند که هم پیش دیابت و هم آستیگمات را تصحیح می کنند، بنابراین شما می توانید بعد از 40 سالگی بدون عینک باشید، حتی اگر دید آستیگمات داشته باشید.
تماس با چشم های خشک:
ایا چشم های شما به طور ناراحت کننده ای خشک است؟ لنزهای تماسی نرم به طور خاص برای کاهش خطر ابتلا به علایم چشم خشک مربوط به لنز ایجاد می شوند.
لنزهای رنگی چشم:
بسیاری از انواع لنزها که در بالا توضیح داده شد، در رنگ هایی که می توانند رنگ طبیعی چشم های شما را افزایش دهند، – یعنی، چشمان سبز را سبزتر می کنند. لنزهای دیگر رنگی می توانند به طور کامل رنگ چشم های شما را تغییر دهند، مانند قهوه ای به آبی.

قابلیت لنزهای رنگی چشم
لنزهای پروتزی چشم:
لنزهای تماسی رنگی نیز می توانند برای اهداف پزشکی بیشتری مورد استفاده قرار گیرند. لنزهای نرم مات که لنزهای تماسی مصنوعی نامیده می شوند، می توانند برای یک چشم که به وسیله آسیب و یا بیماری از شکل افتاده باشد برای ماسک ظاهر بد شکل و مطابقت با ظاهر یک چشم غیر موثر طراحی شود.
لنزهای سفارشی چشم:
اگر لنزهای تماسی معمولی به نظر می رسد برای شما کار نمی کنند، شما ممکن است یک کاندید برای لنزهای تماسی خاصی باشید که برای فرم چشم و نیازهای بصری شما سفارش داده می شوند.
لنزهای تماسی جدید فتوکرومیک چشم:
آیا شما خیلی حساس هستید؟ و در بیشتر موارد و در مقابل نورها چشمانتان را می بندید؟ممکن است به آکووو آسیس با انتقال تکنولوژی هوشمند نور، یک لنز تماس جدید علاقه مند باشید که به سرعت در نور روشن و هم در فضای باز تیره می شود و برعکس.
سازنده این لنز بیش از یک دهه طول کشید تا توسعه یابد و چندین آزمایش بالینی شامل بیش از 1000 بیمار را تحت پوشش قرار داد. این لنز برای جایگزینی دو هفته ای طراحی شده است و برای نیمه اول سال 2019 مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

لنز مناسب برای چشمان حساس
لنزهای UV چشم:
برخی از لنزهای تماسی نرم به حفاظت از چشم شما از اشعه های ماورای بنفش بنفش کمک می کنند که می تواند باعث ایجاد آب مروارید و مشکلات چشمی دیگر شود.
لنزهای اسکلرال چشم:
لنزهای نفوذ پذیر گازی به قطر بزرگ به نام اسکلرال به طور خاص برای درمان کراتوکونوس و سایر بی نظمی ها و همچنین پیش دیابت طراحی شده اند.
لنزهای نزدیک بین چشم:
لنزهای تماسی ویژه برای کند یا توقف روند پیشرفت نزدیک بینی در کودکان وجود دارد.

لنز برای چشمان نزدیک بین
کدام لنز چشم برای شما مناسب است؟
اول، شما باید به مشکلتان رسیدگی کنید. لنزهای تماسی باید با تصحیح نزدیک بینی، دوربینی ، آستیگمات، یا ترکیبی از این مشکلات بینایی، دیدگاه خوبی داشته باشند.
دوم، لنز باید با چشم شما هماهنگ باشد. برای انجام این کار، لنزها از ده ها هزار ترکیب قطر و انحنا به دست می آیند. البته، هر برند لنز اندازه خودش را دارد.پزشک مشخص می کند کدام لنز برای شما بهتر است.
سوم، شما ممکن است نیاز پزشکی دیگری داشته باشید که انتخاب لنز را تغییر دهد به عنوان مثال، اگر چشم هایتان خشک شوند، ممکن است که پزشک یک لنز خاص را برایتان انتخاب کند.

کدام لنز چشم برای من مناسب است؟
استفاده از لنز چشم و مراقبت از آنها:
مراقبت از لنزهای تماسی – تمیز کردن، ضد عفونی کردن و نگهداری آن ها – بسیار آسان تر از آن چیزی است که قبلاً بود.چند سال پیش، شما به چند بطری محصولات پاک کننده و شاید قرص های حاوی آنزیم برای مراقبت مناسب نیاز داشتید.
امروزه بسیاری از مردم می توانند از محلول های “چندمنظوره” استفاده کنند – به این معنی که یک محصول هم تمیز کننده است و هم ضد عفونی کننده ، و برای نگهداری مورد استفاده قرار می گیرد.
افرادی که نسبت به مواد نگهدارنده حساس هستند ممکن است به موادی که نگهدارنده ندارند پاسخ خوبی بدهند، مانند آنهایی که حاوی آب اکسیژنه می باشند.این یک کار عالی برای تمیز کردن لنزهای تماسی است.
مشکلات لنزهای تماسی چشم :
آزمون و خطا اغلب در پیدا کردن یک لنز کامل برای شما دخیل هستند. افراد به طور متفاوت نسبت به مواد مختلف لنز و محلول های تمیز کننده واکنش نشان می دهند. همچنین، “پارامترهای” درست ” لنز شما – یعنی، قدرت، قطر و انحنا – می تواند تنها بعد از اینکه با موفقیت لنز را گذاشتید، نهایی شود.
اگر شما ناراحتی و یا دید ضعیف را هنگام داشتن لنزهای تماسی تجربه کردید، می توانید لنز را عوض کنید.
امروزه بیش از هر زمان دیگری می توانید لنز تماسی بگیرید تا راحتی، تصویر خوب، و چشمان سالم برای خودتان فراهم کنید.اگر چشم ها و یا لنزهای شما راحت نیستند، آنها را بردارید و به چشم پزشکتان مراجعه کنید تا درمان های موجود برای ناراحتی لنزهای تماسی را بررسی کنید.

روش های مواظبت از لنز چشم
وقتی لنز چشم خشک می شوند
به علت ایجاد تفاوت بین فشار مایع لنز و اشک چشم ، احساس خشکی در لنزها ایجاد می شود . اشک طبیعی چشم موجب شست وشوی لنز در کل روز می گردد. اشک دارای مقداری نمک است و با تبخیر اشک مقداری نمک اشک روی سطح لنز باقی می ماند . نمک اشک برای سلامت چشم مفید است اما باقی ماندن نمک بر روی لنز سبب خشکی چشم و آسیب و اذیت چشم می شود.
لنز چشم را تمیز کنید
لنزهای تماسی نسبت به لنزهای دوهفته ای و ماهانه گران قیمت تر هستند اما برای پاک کردن لنزهای روزانه باید محلولی خریداری گردد که سبب می شود هزینه این لنزها با لنزهای بلندمدت یکسان شود. این لنزها بسیار مناسب برای افرادی هستند که به ندرت از لنز استفاده می کنند چرا که لنز را نباید برای مدت طولانی در محلول قراردهید.

اهمیت تمیز کردن لنز چشم
لنز چشم مخصوص خواب
طریقه عمل این نوع لنزها اینگونه است که در شب لنز را در چشم قرار می دهید و صبح هنگام بیدار شدن از خواب دید بسیار بهتری دارید .
این لنز ها که اورتو کی نام دارند ، موجب تغییر قرنیه می شود و سالیان زیادی است که وجود دارد. یک لنز اورتو کی، در طول شب موجب تغییر انحنای قرنیه شده ، نزدیک بینی را اصلاح می کند و سبب می شود که در تمام طول روزاین اصلاحات قرنیه ثابت بمانند.
برای کودکان و نوجوانانی که با تغییر در دید روبه رو هستند این لنز ها پیشنهاد می شود و تنها برای نزدیک بینی متوسط کارآیی دارد. افرادی که استفاده از عینک را دوست ندارند و یا افرادی مانند شناگران که نمی توانند از لنز استفاده کنند توصیه می شود. (اگر شناگران از لنز استفاده کنند ، باکتری ها در چشم های شان به دام می افتد).
هزینه این لنزها به میزان پاسخ بیمار به درمان بستگی دارد و متفاوت است.

لنز چشم برای خوابیدن
لنز تماسی چشم بهتر است یا جراحی
بسیاری از افرادی که از لنز چشم استفاده می کنند آرزو دارند که وقتی از خواب بیدار می شوند ، دوباره چشم شان خوب ببیند اما باید بدانید ریسک هایی درباره جراحی لازیک و عوارضی مانند احساس خشکی دائمی چشم، تاری و دیدن هاله در شب و عفونت وجود دارد .
شما می توانید لنزها را از چشم تان بیرون بیاورید و با بیرون آوردن لنزها هر مشکلی رفع گردد، اما عوارض ناشی از عمل لازیک، دائمی می باشد.

تفاوت لنز چشم و عمل جراحی لیزیک
چطور لنز چشم را تمیز کنید
برای جلوگیری از وارد شدن کثیفی و جرم های آلوده به چشمانتان ، دست ها را خوب بشویید .
با یک پارچه نخی دست ها را خشک نمایید تا هیچ پرزی به دستها یتان نچسبد.
برای خارج کردن لنزتان از چشم ، به دست تان کرم چرب کننده یا مرطوب کننده نزنید زیرا موجب آلوده شدن لنزتان می شود. ابتدا لنز یک چشم را بیرون آورده و سپس با یک محلول مخصوص لنز را تمیز کنید تا مواد آرایشی شسته شود سپس این کار را با چشم بعدی انجام دهید.
لنزها را در جا لنزی تمیز قرار دهید و سپس با محلول مناسب و محلول ضدعفونی کننده آن را پر کنید و هیچ گاه اجازه ندهید جالنزی شما بدون محلول و خشک باشد.مطالب مرتبط