مواد غذایی ضد پوسیدگی و خراب شدن دندان ها

مواد غذایی ضد پوسیدگی و خراب شدن دندان ها

شما می توانید با تغذیه مناسب و اصولی ضد پوسیدگی دندان عمل کنید و از خراب شدن این مروارید های با ارزش در دهان جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از این مواد غذایی ضد پوسیدگی دندان استفاده کنید
ابتدای راه از دست دادن دندان پوسیدگی است که زمانی که اتفاق می افتد با استفاده از راهکارهای تغذیه ای مخصوص که در ادامه می خوانید می توان آن را از بین برد. تغذیه مناسب در پیشگیری از بیماری ها نقش بسیار مهمی دارد و یک مشاوره غذایی مناسب می تواند از ابتلا به بیماری ها و مشکلاتی که از آن ها بی خبریم بسیار تاثیر گذار باشد.

کیفیت مواد غذایی مصرفی و ارزش غذایی آنها و در نهایت ترکیب شدن تک تک مواد غذایی با یکدیگر در بخش های مختلف بدن از قبیل دندان ها تاثیر دارد. چنانچه در این بخش از سلامت دهان و دندان در نمناک خواهید خواند.
تحقیقات سوق داده شده به سمت آنتی اکسیدان ها که در منابع غذایی همچون میوه ها , سبزیجات و انواع مغزها همچون مغز پسته و بادام این امر را ثابت می کند که این مواد با آنتی اکسیدان بالا در افزایش قدرت سیستم ایمنی و ارتقاء توانایی بدن در مقابله با بیماریها و در نهایت افزایش طول عمر دندان ها و لثه بسیار کارآمد هستند.
در کنار تمام این موارد مواد غذایی و رژیم های غذایی خواصی هستند که بر توانایی های بخش های مختلف دهان تاثیر می گذارند.

مواد غذایی مناسب و ضد پوسیدگی دندان های باارزش
تغذیه مناسب برای دندان و خوردنی های ضد پوسیدگی دندان:
زمانی که غذاها یا نوشیدنی های شکری و غذاهای چسبناک می خورید، شما تنها به خودتان غذا نمی دهید ، به طور بالقوه پلاک های دندان هایتان راهم تغذیه می کنید، که می تواند باعث بروز مشکلاتی در دهان شما شوند.در مورد این غذاها بیشتر یاد بگیرید و نکات بهداشتی دندان خوب برای بقیه برای کمک به داشتن لبخندی زیبا.
میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر ضد پوسیدگی دندان:
غذاهایی که فیبر دارند، جریان بزاق را تحریک می کنند، که یک دفاع طبیعی در برابر پوسیدگی است. نه تنها بزاق دهان را پاک می کند و دهان شما را تمیز می کند، بلکه حدود 20 دقیقه بعد از خوردن بزاق دهان را خنثی می کند و اسیدهایی که به دندان های شما حمله می کنند را خنثی می کند. سبزیجات و میوه های ترد مثل سیب، هویج و کرفس بخورید.

سبزیجات ضد پوسیدگی دندان
میوه ها و سبزیجات گاز زدنی ضد پوسیدگی دندان:
سبزیجات و میوه هایی همچون سیب , کلم, هویج و از این قبیل محافظان قوی دندان ها شناخته شده اند که به دلیل دارا بودن ویتامین C و ارزش های تغذیه ای دیگر دندانها را به نوعی جرم گیری می کنند . یاداوری می شود که ویتامین C و آنتی اکسیدان موجود در میوه ها به حفظ و افزایش قدرت لثه ها بیشتر ثاتیر می گذارد.
توت های خوشمزه ضد پوسیدگی دندان:
نتایج مطالعات اخیرا خاصیت جرم گیری و پاک کنندگی سطح دندان و فضای دهان از هر نوع میکروبی توسط مصرف انواع توت ها به خصوص توت فرنگی را ثابت کرده است.

توت از میوه های ضد پوسیدگی دندان
مواد غذایی حاوی فولیک اسید ضد پوسیدگی دندان:
فولیک اسید تا حد قابل توجهی مقاوت و قدرت محافظتی و ضد میکروبی دهان را افزایش می دهد و سلول های آسیب دیده و ضعیف شده را جانی دوباره می بخشد.
پنیر، شیر، ماست ساده و دیگر محصولات لبنی ضد پوسیدگی دندان:
کلسیم، فسفات و ویتامین D موجود در پنیر، شیر و دیگر محصولات لبنی، مواد معدنی مهم را برای سلامتی دندان شما فراهم می کنند. دندان های شما اغلب از کلسیم ساخته شده اند، بدون این که در رژیم غذاییتان به اندازه کافی داشته باشید، خطر فساد دندان و مشکلات دیگر را به همراه می آورید.
یک مزیت دیگر آن این است که کلسیم موجود در این غذاها با پلاک و غذاهای چسبیده به دندان متصل می شوند و حلشان می کنند و دندان ها را از اسید ها محفاظت می کند که موجب پوسیدگی می شود و به بازسازی مینای دندان کمک می کند.
آیا نگران این هستید که به دلیل آلرژی به شیر، اندازه کافی کلسیم به دست نمی آورید؟ آب غنی از کلسیم، شیر سویا و دیگر غذاهایی وجود دارد که می تواند به اندازه شیر به شما مقدار مناسبی از کلسیم را بدهد.

لبنیات ضد پوسیدگی دندان عمل می کند  
جویدن آدامس بدون قند ضد پوسیدگی دندان:
جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا و تنقلات می تواند به شستشوی مجدد اسیدهای مضر برای کمک به حفظ مینای دندان کمک کند اما مطمئن باشید که بدون قند است! جویدن آدامس حاوی قند می تواند باعث افزایش پوسیدگی شود.
آدامس بدون قند حاوی زیلیتول است و نشان داده شده است که ویژگی های پیشگیرانه برای پوسیدگی دارد. تحقیقات نشان می دهند که زیلیتول احتمالا مانع رشد استروپتوکوکوس موتانس می شود، و باکتری های دهانی باعث پوسیدگی دندان می شود.

آدامس بدون قند ضد پوسیدگی دندان 
چای سبز و سیاه ضد پوسیدگی دندان:
چای حاوی ترکیباتی است که باکتری ها را سرکوب می کند، فرآیندهای مسئول پوسیدگی دندان و بیماری های لثه ای را کاهش می دهند. بسته به نوع آبی که شما برای دم کردن چای از آن استفاده می کنید، یک فنجان چای نیز می تواند منبع فلوراید باشد. اگر به چای خود قند اضافه کنید، حتما بعد از آن مسواک بزنید.
آب حاوی فلورید ضد پوسیدگی دندان:
آب آشامیدنی فلوراید دار، یا هر محصولی که با آب فلوریدی تهیه می کنید، به دندان های شما کمک می کند. این شامل آبمیوه های پودری و سوپ است. اگر محل زندگی شما فلورید ندارد، از دندان پزشک خود درباره مکمل فلورید سوال کنید.

آب ضد پوسیدگی دندان 
مبارزه با پوسیدگی دندان و عادات خوب:
قند موجود در آب نبات و شیرینی در دهان شما باقی می مانند:
اگر شیرینی می خورید، فوری دهانتان را بشویید. مواد غذای که به دندان و دهانتان- آب نبات چوبی، کارامل، ژله و آب نبات سخت می چسبند باعث می شود که بزاق دهان به سختی قند موجود در دهانتان را بشوید.
میان وعده هایی مثل شیرینی ها، کیک یا دسرهای دیگر حاوی مقدار زیادی شکر هستند که می توانند موجب پوسیدگی دندان شوند و بعد از خوردن این غذاها، فوری مسواک بزنید.
نشاسته، کربوهیدرات های تصفیه شده:
خوراکی هایی مانند چیپس، نان، پاستا یا بیسکوییت می توانند به اندازه شکلات مضر باشند. نشاسته هایی که از آرد سفید ساخته می شوند، کربوهیدرات ساده هستند و می توانند در دهان شما بمانند و سپس به قند ساده تجزیه شوند.
باکتری ها از این قندها تغذیه می کنند و اسید تولید می کنند که باعث پوسیدگی دندان می شود.

چه موادی ضد پوسیدگی دندان عمل می کنند؟
نوشیدنی های شکر دار:
از مقدار شکر در نوشیدنی خود آگاه باشید. نوشیدنی های جایگزین مانند آب، چای، قهوه و آب نارگیل را در نظر بگیرید.
آب میوه:
میوه بخش مهمی از رژیم غذایی سالم است. کل میوه های سالم حاوی فیبر کافی هستند و منبع کمتری از قند (و بعضی اوقات اسید) نسبت به آب میوه دارند. زمانی که آب میوه می نوشید، از یک نی برای تماس نداشتن آب میوه با دندان هایتان استفاده کنید.
میوه ها، مرکبات و دیگر غذاهای اسیدی:
از نگه داشتن این خوراکی ها در دهان خود برای مدت طولانی خودداری کنید.

مرکبات و میوه های ضد پوسیدگی دندان 
چگونه می توان به طور طبیعی از خرابی و پوسیدگی دندان جلوگیری کرد:
کلسیم ضد پوسیدگی دندان:
کلسیم یک جز اصلی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، به ویژه برای رشد کودکان است. محصولات لبنی منبع خوبی از کسیم هستند، مانند شیر، ماست و پنیر. کلسیم در چربی جذب نمی شود، بنابراین شیر بدون چربی و ماست کم چرب گزینه های خوبی هستند.
گزینه های دیگر، سبزیجات، مانند بروکلی و بون چوی، ماهی کنسرو شده با استخوان، بادام، آجیل برزیلی و لوبیای خشک است.

کلسیم چگونه ضد پوسیدگی دندان کار می کند؟
دانه های کامل ضد پوسیدگی دندان:
دانه های کامل حاوی ویتامین های B و آهن هستند، که به حفظ سلامتی لثه کمک می کنند. غلات سبوس دار، عنصر مهمی برای استخوان ها و دندان ها دارند. به علاوه, دانه های کامل حاوی فیبر بالایی هستند.
به دنبال غذاهایی مانند برنج قهوه ای, و غلات سبوس دار و پاستا باشید تا منابع خوبی از غذاهای سالمی داشته باشید که برای دندان های شما و بقیه بدنتان خوب است.همیشه از هرم غذایی پیروی کنید و تمام آنها را در رژیمتان جای دهید. هرم طوری ساخته شده است که به شما یک سرویس سالم از تمام گروه های غذایی لازم را بدهد.

عملکرد دانه های سبوس دار ضد پوسیدگی دندان 
میان وعده های شیرین:
روی انتخاب غذاهای سالم تمرکز کنید, مانند آن هایی که قبلاً ذکر کردیم. سعی کنید از شیرینی دوری کنید ، در واقع هر بار که یک اسنک شیرین می خورید, دندان هایتان به مدت 20 دقیقه در محاصره قندها قرار می گیرد. مسواک زدن بعد از مصرفشان بسیار مهم است تا از ساخت پلاک و خرابی دندان جلوگیری شود.مطالب مرتبط