تحقیق در مورد نسل های پردازنده

این تحقیق در مورد مهم ترین بخش یک رایانه یعنی پردازنده می باشد و تاریخچه نسل های مختلف پردازنده ها را مورد بررسی قرار می دهد. این تحقیق به دانشجویان رشته های کامپیوتر ، فناوری اطلاعات و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه
پردازنده ها در طي اين ساليان كوتاه ، تغييرات زيادي كرده اند . اما جاي بحث نيست كه به عنوان يك نقطه آغازين ، پردازنده شركت Intel  به عنوان جد اصلي پردازنده هاي امروزي محسوب مي شود كه توسط شركت IBM  به عنوان مغز اولين كامپيوتر شخصي ، معرفي ومورد استفاده قرار گرفت ، و همين انتخاب IBM   سبب شد كه اينتل از آن تاريخ ، خود را رهبر بازار CPU  احساس كند.

اينتل تا مدتهاي مديد به عنوان يگانه معمار و رهبر توسعه ريز پردازنده باقي ماند و اين در حالي بود كه رقيبان جديدتر ، سرگرم توسعه فناوريهاي مخصوص به خودشان بودند.شركتهاي مانند AMD  و Cyrix كه به تدريج در كنار اينتل رشد كردند و تبديل به رقباي آن شدند.

4 نسل اول پردازشگرهاي اينتل، يك شماره «8» را در ابتداي نام خود به عنوان شماره سريال مطرح مي شد  داشتند. ضمنا از نظر فني نيز، اين شماره به مدلهاي80486 , 80386 , 80286 , 80186  اطلاق مي شود. مدلهايي كه روزي در كنار توليد كم رمق ساير توليدكنندگان ، به عنوان دايناسورهاي قدرتمند دنياي كامپيوتر مطرح بودند، ولي امروزه كامپيوترهاي شخصي مبتني بر اين پردازنده ها ، در گوشه انبارها خاك مي خورد ، اما ما هنوز آنها را دور نيانداخته ايم ، چون هنوز كار مي كنند

پردازنده 4 بيتي
اولین ریزپردازنده در سال ۱۹۷۱ با نام Intel ۴۰۰۴ به بازار عرضه شد. این ریزپردازنده قدرت زیادی نداشت و تنها قادر به انجام عملیات جمع و تفریق ۴ بیتی بود. تنها نکته مثبت این پردازنده استفاده از یک تراشه بود، زیرا تا قبل از آن از چندین تراشه برای تولید رایانه استفاده می‌شد

اين تراشه در سال 1971 توسط شركت اينتل توسط يك شركت ژاپني سازنده ماشين حساب به عنوان مدار محاسبه گر يا  ALU)  Arithimatic Logic Unit ) طراحي و به بازار عرضه شد.

اين پردازنده چهار بيتي تمام توابع رياضي و محاسباتي و منطقي يك ماشين حساب را در خود داشت . در داخل اين تراشه 2250 تا 2300 ترانزيستور از نوع PMOS استفاده شده بود كه 60 هزار عمل رياضي را در يك ثانيه انجام ميداد .

اگرچه تراشه 4004 براي كار در ماشين حساب طراحي شده بود اما اساس كار ريزپردازنده هاي امروزي شد , چون طراحان پس از عرضه آن به بازار بي اين نكته پي بردند كه ميتوان چنين پردازنده هايي را در كامپيوتر به عنوان CPU به كار برد.

بعد از مدتي مدل هاي ديگري از مدل اوليه ساخته شدند كه شباهت زيادي به اين مدل داشتند , بنابراين اسامي مانند C4004 , D4004 , P4004 به خود اختصاص دادند كه همگي عضو خانواده 4004 به حساب مي آمدند

فهرست مطالب
مقدمه
پردازنده 4 بيتي
پردازنده 8 بيتي
پردازنده 8080
پردازنده 8085
پردازنده 16 بيتي
پردازنده 8086
پردازنده 8088
پردازنده 32 بيتي
پردازنده 86386DX
پردازنده پنتيوم
Pentium) 1993)
انواع اسلايد
اسلايد ۲ × ۲
اسلايد معمولى
اسلايدهاى استاندارد انگليسى
انواع سكتور
انواع سوكت
سوكت‌های پردازنده
سوكت AM2
سوكت +AM2
سوكت AM3
سوكت LGA 775 اینتل
سوكت LGA 1366
سوكت LGA 1156
سوكت LGA 1155


فرمت فایل: WORD

تعداد صفحات: 17

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.