دانلود مقاله تاریخ تحلیلی صدر اسلام

تحقیق دانلود مقاله تاریخ تحلیلی صدر اسلام مقاله تاریخ تحلیلی اسلام مقاله در مورد تاریخ تحلیلی اسلام مقاله ای در مورد تاریخ تحلیلی اسلام مقاله درباره تاریخ تحلیلی اسلام مقاله تاریخ تمدن اسلام مقاله تاریخ نگاری در اسلام مقاله تاریخ فرهنگ وتمدن اسلام مقاله تاریخ اسلام pdf دانلود مقاله تاریخ اسلام

History of Islam

تاریخ تحلیلی صدر اسلام

 

مقدمه
تاریخ = وقت نگاری
در تعریف تاریخ نظرات متعددی از سوی صاحبنظران ارائه شده است ولی با توجه به کلمه تاریخ و ماده آن که از أرخ یأرخ است می توان تاریخ را به معنای وقت نگاری دانست .
 تاریخ به دو بخش کلی تقسیم می شود ، یک تاریخ نقلی است که متصدی نقل اخبار و احولال گذشتگان  است و تاریخ علمی  و یا نظری که در پی کشف قوانین حاکم بر تاریخ و سیر تاریخ است  در تاریخ نظری نظرات مختلفی که بیشتر جنبه فلسفی دارد در باره امکان و یا عدم امکان نگارش صحیح تاریخ  بحث می شود مانند قانون ربط و یا قانون انطباق  ولی از آنجا که کتب لازم وکافی در این زمینه نوشته شده است ما وارد این مقوله نمی شویم.


همچنین در تاریخ نظری  بحث می شود که آیا تاریخ همچون موجود زنده متحرکی است که روحی  دارد .و جسمی، عزمی وآهنگی، حرکتی و هدفی،  قانونی و نظامی و  محرکی و مسیری دارد. فلسفه نظری تاریخ است که نشان دهد .که این رفتن و بالیدن چگونه صورت می گیرد  آن نقطه نهایی که بارانداز تاریخ است کجاست و چگونه منزل کنونی . منزل واپسین را می توان ولو بابهام و اجمال تصویر کرد .واین رفتن به جبر است یا به تصادف وگذر از منا زل ومراحل گوناگون تاریخی اجتناب ناپذیر است یا چاره پذیر .


فواید خواندن و مطالعه تاریخ :
حضرت امیر توصیه اکید به مطالعه تاریخ داشتند و فرمودند آنقدر در تاریخ غور کردم که گویا یکی از آنان هستم.


راستی چرا باید تاریخ را مطالعه کرد؟ از جهات مختلفی مطالعه تاریخ لازم است:
۱       _گسترش علم و آموختن تجربیات گذشتگان
هر کسی در هر رشته ای باشد بی نیاز از تاریخ نیست.  اهل بحث و تحقیق در هر رشته از علوم فنون که وارد شوند ارتباط و تماس آنرا با تاریخ درک نموده و اعتراف خواهند کرد که بدون غور در تاریخ به مقصود نخواهند رسید


تاریخ گمشده هر دانشمند ، مطلبوب هر هنرمند ، سرمایه اهل تتبع و تحقیق ، مورد علاقه هر متدین ، مقصد هر سیاستمدار و هدف هر ادیب است . و بالجمله ، تاریخ مورد احتیاج تمام مجتمع بشری است .بی اعتنایی به تاریخ به معنای از دست دادن تجربیات و علوم گذشتگان است.  بعنوان مثال بی توجهی به طب سنتی  که حدود چهار هزار سال سابقه داد  ضایعه غیر قابل جبران است.


ما هرگز نباید از صفر شروع کنیم. کشور ژاپن پس از جنگ مهندسین خود را به عنوان کارگر به امریکا فرستاد و علوم آن روز آمریکا را ربودند و به کشور خود آوردند. آنها از صفر شروع نکردند بلکه از آنجایی که آن روز آمریکا بود شروع کردند و پیشرفت هم داشتند. برادران رایت نیز از صفر شروع نکردند آنها نوشته بعضی کسانی که در این امر ناکام شده بودند خواندند و آن را تکمیل کردند.


۲ _ لذت بردن :
خود لذت بردن نیز برای خود یک چیزی است و برای بعضی هم خیلی مهم است. بشر دوست دارد لذت ببرد . متأسفانه ما یاد گرفته ایم فقط با گردش و تفرج لذت ببریم ولی باید این فرهنگ کاملا عوض شود . گردش جای خود، ولی برای انسانی که دارای قدرت تفکر است ، بسیار عالی است با مطالعه لذت ببرد آن هم مطالعه تاریخ گذشتگان که حداقل به عنوان یک قصه لذت بخش است . و این امر خود زمینه فوائد دیگر مترتب بر تاریخ نیز خواهد بود

 


فهرست مطالب
مقدمه ۱
تاریخ = وقت نگاری. ۱
فواید خواندن و مطالعه تاریخ : ۱
راههای وصول به تاریخ. ۲
راه های وصول به تاریخ عمدتا عبارت اند از :.. ۲
الف) کتب تاریخ… ۲
ب) قرآن کریم.. ۲
ت) اخبار و روایات معتبره.. ۲
ح) نسل به نسل.. ۲
خ) متافزیک.. ۳
پیدایش علم تاریخ  اسلام ۳
روش مؤرخین در تدوین تاریخ. ۴
الف) مورخین اخباری. ۴
ب) مورخان بی طرف.. ۴
ت) مورخان درباری. ۵
مشکلات تاریخ نگاری در شیعه ۶
راههای شناخت تاریخ معتبر : ۶
تاریخ قطعی. ۶
الف) تواتر ؛ ۶
محل پیدایش اسلام ۸
اوضاع روم ۸
اوضاع ایران. ۸
اوضاع وخیم عربستان. ۸
جنگ بدر ۱۱
غزوه سویق. ۱۲
جنگ اُحد. ۱۲
سریه ابوسلمه ۱۳
جنگ احزاب یا خندق. ۱۳
غزوه بنی المصطلق. ۱۴
جنگ خیبر. ۱۴
فتح مکه ۱۵
نبرد حنین.. ۱۵
غزوه بنی قریظه ۱۶
غزوه ذات رقاع. ۱۶
جنگ تبوک. ۱۶
از تولد رسول الله تا رحلت.. ۱۸
سرپرستی رسول الله (ص) ۱۹
اخلاق رسول اکرم (ص) ۱۹
نفی نژاد پرستی. ۲۰
دفاع از حقوق بشر ۲۰
ازدواج با حضرت خدیجه (س ) ۲۱
محاصره مسلمین.. ۲۱
راههای مبازره مشرکین با مسلمین صدر اسلام ۲۱
خروج رسول الله از مکه ۲۲
تاسیس پایتخت.. ۲۳
بنای مساجد. ۲۳
اذن. ۲۳
جنگهای دفاعی. ۲۵
ترویج احکام اسلام ۲۵
معرفی جانشین.. ۲۵
توجیه حدیث غدیر خم. ۲۶
اشکالات به نشست سقیفه ۲۷
توجیهات نشست سقیفه ۲۷
آثار نشست سقیفه ۲۸
روش استحکام حکومت نا مشروع. ۳۰فرمت فایل: WORD

تعداد صفحات: 30

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.


مطالب مرتبط