دانلود پاورپوینت فرش ترکمن

PowerPoint Turkmen carpet

دانلود پاورپوینت فرش ترکمن

چکیده
فرش آئینه ای زنده از فرهنگ ترکمنها در طول تاریخ و از جمله نشانه های فرهنگ و تمدن عمیق و تنومندی است که نه تنها در مقابل هجوم بیگانگان و اقوام مختلف داخلی و خارجی سخت و مقاومت کرده بلکه به گونه ای رفتار نموده، فرهنگ تحمیلی بیگانه را در خود حل کرده است و به آن سیمای ترکمنی بخشیده تا آنجا که تاریخ یاد می کند، ترکمن با فرش و فرش با ترکمن شهرت داشته است. فرش همچون درختی است که ریشه در ژرفای خاک صحرا و شاخه ای در بلندای کوههای البرز و سایه بر سر مردمی وارد می کند که قرنهاست از نسلی به نسل دیگر انتقال داده و به همراه خود حمل کرده و با آن زندگی می کنند و با آن انس و محبت دارند.

فرش ترکمن با وجود گسترش صنایع ماشینی همچون فرش کاشان یا اصفهان که بستر دلپذیر انسانی را مورد هجوم و یورش قرار داده، جایگاه طولانی و خاص خود را در کانون خانواده حفظ کرده، چرا که کیفیت استثنائی این کالای نفیس و لوکس موجب گذر آن از مرزهای تاریخ به زمان حال شده و به آینده نیز امتداد خواهد داشت. در این بررسی سعی می کنیم چالشهای فرش دستباف ترکمن را به تصویر بکشیم و جنبه های مختلف آن را از دیدگاه هنر مورد ارزیابی قرار دهیم؛ سپس راه حلهای رشد و توسعه آن پیشنهاد می دهیم بدان امید که مورد استفاده دست اندرکاران این هنر صنعت گهربار قرار گیرد.

مفدمه
از موارد بسیار مهمی که همواره در شکل گیری هنر جوامع گوناگون نقش غیر قابل انکاری داشته فرهنگ است. یکی از معانی فرهنگ را می توان مجموعه باورها و سنت های مشترک جامعه دانست. بر این اساس هنگامی که صحبت از هنر به میان می آید نمی توان فرهنگ را نادیده گرفت. در واقع ابتدا باید بنیان های اصلی و خاستگاه های واقعی هنر را شناسایی کرد و شاید بتوان گفت فرهنگ مهم ترین آنهاست.

ایران به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های شناخته شده جهانی دارای فرهنگی غنی و سرشار است. این فرهنگ برگرفته از اسطوره ها، باورها و سنت های کهن این سرزمین است که به عنوان چشمه ای زاینده، همواره جاری بوده و خواهد بود.
هنرهای گوناگونی که در تاریخ چند هزار ساله این کشور به وجود آمده و به شکل زبانی برای بیان و انتقال مفاهیم پیچیده به مخاطب به کار رفته است از بطن چنین فرهنگی پدید آمده اند. بارزترین نمونه این هنرها را می توان هنر قالی و نقش قالی دانست که صدها سال موجب شگتفی هنر دوستان سراسر دنیا بوده است.

ترکمن های ایران در منطقه ترکمن صحرا واقع در مرز شمالی ایران و جمهوری ترکمنستان و همچنین در قسمت شمال شرقی خراسان زندگی می کنند. اغلب ترکمنهای ایران را طوایف یموت، گوکلان، سالیر و همچنین ساریق و تکه تشکیل می دهند.
مردم ترکمن اگر چه اصالت خود را حفظ کرده اند، سنتهای فراوانی را چه در جنگهای قبیله یی، چه در جنگ با همسایگان و چه تحت تأثیر فرهنگ های مسلط همسایگان از دست داده اند، به طوری که پیگیری تاریخ آنان کار آسانی نیست.

این قوم بیش از هر کالایی به فرش های خود علاقمند بوده و آنها را به شکل ها و اندازه های گوناگون می بافته اند تا نیازهای متنوع زندگی کوچ نشینی و نیمه کوچ نشینی را برآورد، نمادهای آن نوع زندگی را یادآوری کند و مایه ی شادی زندگی کوچ نشینی باشد.
بنیاد اقتصادی زندگی اغلب ترکمن ها، مثل همه ی عشایر، دامداری است. با وجود این، اوضاع جغرافیایی و سیاسی گاه امکانات بهتری مثل کشاورزی را فراهم می آورد.

فهرست مطالب
چکیده
مقدمه
فصل اول :
سوابق تاریخی
ساختار
طرحهای رایج
رنگبندی
رنگرزی
فصل دوم :
تاملی بر نقوش فرش ترکمن
برخی مفاهیم در فرشهای ترکمن
مصاحبه با برخی صاحبنظران و تجار
چگونه در نقوش فرش ترکمن نوآوری کنیم
نتیجه گیری
فهرست منابع و مأخذ


فرمت فایل: پاورپوینت

تعداد صفحات: 99

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.


مطالب مرتبط