پاورپوینت ماهواره های مخابراتی

پاورپوینت ماهواره های مخابراتی (دانلود تحقیق و مقالات رشته مخابرات) در قالب پاورپوینت powerpoint و قابل ویرایش و در ۳۲ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از عناوین و چکیده آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

پاورپوینت ماهواره های مخابراتی

پاورپوینت ماهواره های مخابراتی

اسلاید ۱ :
مقدمه :
در جهان امروز، فناوری فضایی به عنوان یکی از مهم‌ترین زمینه‌های رقابتی در بین کشورها شناخته می‌شود؛ به‌گونه‌ای که میزان دستیابی به اشکال گوناگون فناوری فضایی، مبنای دقیقی برای مقایسه کشورها از نظر توسعه اقتصادی و صنعتی محسوب می‌شود. با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهای منحصربه‌فرد فناوری‌های فضایی، دیگر نمی‌توان زندگی بشر را بدون استفاده از فضا متصور بود.

در این میان، یکی از کاربردهای مهم و حیاتی فضا برای انسان مخابرات است. امروزه، پیشرفت و تکامل جوامع بشری و افزایش روزافزون نیازهای ارتباطی، توسعه شیوه‌های نوین ارتباطی را ضروری کرده است. ماهواره‌های مخابراتی را می‌توان بهترین، کارآمدترین و گاهی تنها راه ایجاد ارتباط بین دو نقطه از کره زمین دانست.

اسلاید ۲ :
ماهواره‌های مخابراتی، گامی بزرگ در صنعت تجاری‌سازی فضا محسوب می‌شوند و بهره‌برداری تجاری از این ماهواره‌ها، به‌ویژه پس از جنگ سرد در دهه ۹۰ میلادی، راه را برای گسترش تجارت فناوری فضایی در تمام زمینه‌ها هموار کرد. به دلیل همین کاربردهای ارزشمند، دستیابی به فناوری ساخت، توسعه و پرتاب ماهواره‌های مخابراتی برای تمام کشورهای جهان حیاتی به نظر می‌رسد.

شکل ۱- نمونه‌هایی از ماهواره‌های مخابراتی
اسلاید ۳ :
اسپوتنیک۱ شوروی سابق، اولین ساخته دست بشر که در سال ۱۹۵۷ مرزهای فضا را به روی بشر گشود، نخستین سیگنال‌های رادیویی را برای اولین بار از فضا به زمین مخابره کرد. پس از آن، ناسا ماهواره اِکو را در سال ۱۹۶۰ که به شکل بالونی آلومینیمی بود، برای بازپخش غیرفعال ارتباطات رادیویی به فضا پرتاب کرد. کوریر۱بی که توسط شرکت آمریکایی فیلکو طراحی و در ۱۹۶۰ پرتاب شد، اولین ماهواره بازپخش فعال امواج رادیویی نام گرفت.
ماهواره تِل‌استار متعلق به شرکت تلگراف و تلفن آمریکا، اولین ماهواره مخابراتی فعال بازپخش مستقیم بود که طبق توافقی چندملیّتی برای توسعه ماهواره‌های مخابراتی توسط ناسا در ۱۹۶۲ از کیپ‌کاناورال پرتاب شد. این پرتاب همچنین اولین پرتابی بود که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شد.

اسلاید ۴ :
اولین ماهواره زمین‌آهنگ، ماهواره سینکام۲ متعلق به شرکت فضایی- مخابراتی هیوز بود که در ۱۹۶۳ پرتاب شد. سینکام۳ به عنوان اولین ماهواره زمین‌ثابت، در ۱۹۶۴ به فضا پرتاب شد. قرارگیری در مدار زمین‌ثابت باعث می‌شد تا از دید ناظر زمینی، ماهواره در فضا ثابت به نظر برسد. از این رو، برای ارسال و دریافت سیگنال از ماهواره، به تجهیزات رهگیری نیازی نبود. این ماهواره در موقعیت مداری ۱۸۰ درجه شرقی قرار داشت.

کمی پس از سینکام۳، ماهواره اینتل‌ست۱ در ششم آوریل ۱۹۶۵ به عنوان یک ماهواره مخابراتی زمین‌ثابت بر فراز اقیانوس اطلس و در موقعیت مداری ۲۸ درجه غربی قرار گرفت. در نهم نوامبر ۱۹۷۲ نیز، آنیک اِی۱ اولین ماهواره زمین‌ثابتی بود که برای ارائه خدمات مخابراتی به قاره آمریکا، توسط شرکت تله‌ست کانادا به فضا پرتاب شد.

اسلاید ۵ :
پس از آن، روند پرتاب ماهواره‌های مخابراتی از اقصی نقاط جهان گسترش روزافزون یافت.

شکل ۲- ماهواره‌های مخابراتی می‌توانند در مدارهای زمین‌آهنگ، مولنیا و یا کم ‌ارتفاع زمینی قرار گیرند

اسلاید ۶ :
ماهواره های مخابراتی زمین ثابت (ژئو) :
از دید ناظر زمینی، ماهواره‌ای که در مدار زمین‌ثابت باشد به صورت معلق در فضا به نظر می‌آید. دلیل این امر این است که ماهواره زمین‌ثابت در هر روز، تنها یک بار به دور زمین می‌چرخد. به بیان دیگر، سرعت ماهواره در چنین مداری برابر با سرعت گردش زمین به دور خود است.
مدار زمین‌ثابت با ارتفاعی حدود ۳۵۸۰۰ کیلومتر از سطح زمین، برای کاربردهای مخابراتی بسیار مناسب است، زیرا آنتن‌های زمینی که باید مستقیماً به سمت ماهواره نشانه بروند، در مورد این نوع ماهواره‌ها بدون نیاز به تجهیزات پرهزینه ویژه ردیابی ماهواره می‌توانند عملکرد بالایی داشته باشند.

اسلاید ۷ :
در نهم نوامبر ۱۹۷۲، آنیک اِی۱ اولین ماهواره زمین‌ثابتی بود که برای ارائه خدمات مخابراتی به قاره آمریکا، توسط شرکت تله‌ست کانادا به فضا پرتاب شد.
ایده اولیه وجود چنین مداری به اندیشه‌ها و تحقیقات کنستانتین تسیلکوفسکی روسی برمی‌گردد. اما کاربردی‌‌ترین پیشنهاد در مورد استفاده از ماهواره‌های مخابراتی زمین‌ثابت عملیاتی را آرتور سی کلارک، نویسنده استرالیایی، طی مقاله‌ای با عنوان رله‌های خارج از زمین در مجله انگلیسی وایرلس ورلد (جهان بی‌سیم)، در اکتبر ۱۹۴۵ مطرح کرد.

اسلاید ۸ :
پس از پرتاب ماهواره‌های تل‌استار، سینکام۳، آنیک اِی۱ و وِستار۱، آمریکا ماهواره ست‌کام ۱ را در سال ۱۹۷۵ به فضا پرتاب کرد. این ماهواره یک تجربه موفق در پخش برنامه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای بود.

تا سال ۲۰۰۰، شرکت فضایی- مخابراتی هیوز کار ساخت حدود چهل درصد از ماهواره‌های مخابراتی سراسر جهان را بر عهده داشت. در حال حاضر، دیگر سازندگان اصلی ماهواره شامل شرکت‌های سامانه‌های فضایی لورال (از زیرمجموعه‌های شرکت مخابراتی و فضایی لورال آمریکا با مسئولیت محدود)، لاکهیدمارتین، نورتروپ‌گرومن، آلکاتل‌اسپیس و ایدس‌آستریوم هستند.

اسلاید ۹ :
ماهواره‌های مخابراتی واقع در مدارهای کم‌ارتفاع(لئو) :
مدارهای کم‌ارتفاع زمینی، به مدارهایی واقع در ارتفاع ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتری سطح زمین اطلاق می‌شود. ماهواره‌های واقع در مدارهای کم‌ارتفاع، تنها می‌توانند محدوده‌ای به شعاع حدود ۱۰۰۰ کیلومتر را بر سطح زمین پوشش دهند. بنابراین، برای یک ارتباط بدون اختلال، حتی برای کاربردهای منطقه‌ای، تعداد زیادی از این نوع ماهواره‌ها لازم است.
قرار دادن ماهواره در مدار کم‌ارتفاع زمینی کم‌هزینه‌تر از پرتاب ماهواره به مدار زمین‌ثابت بوده و به دلیل نزدیک بودن ماهواره به زمین، قدرت سیگنال کمتری مورد نیاز است . از این رو، بین تعداد ماهواره‌ها و هزینه آنها باید حالت بهینه انتخاب شود. لازم به ذکر است که میان تجهیزات ماهواره‌ای و ایستگاه زمینی در دو نوع ماهواره زمین‌ثابت و کم‌ارتفاع زمینی تفاوت زیادی وجود دارد.

اسلاید ۱۰ :
مجموعه‌ای از ماهواره‌ها که با هم به انجام مأموریتی معین بپردازند، ناوگان ماهواره‌ای خوانده می‌شود. دو نمونه از این مجموعه‌ها که با هدف برقراری مکالمات تلفنی در نقاط دوردست به وجود آمدند، ایریدیوم و گلوبال‌استار نام دارند.
مورد دیگری که ماهواره‌های کم‌ارتفاع زمینی امکان‌پذیر کرده‌اند، پوشش غیرپیوسته است که در این حالت، داده‌ها هنگام عبور ماهواره از فراز نقطه‌ای از زمین دریافت و در ماهواره ذخیره شده و سپس با حرکت ماهواره و رسیدن به نقطه‌ای دیگر از زمین، ارسال می‌شوند. سامانه مخابراتی تجاری کَسکید مربوط به مقاله ماهواره‌ای کَسیوپ آژانس فضایی کانادا بر همین اساس طراحی شده است.

 


پاورپوینت ماهواره های مخابراتی به صورت فایل دانلودی می باشد شما بعد از پرداخت مبلغ مورد نظر می توانید در همان لحظه فایل را دریافت نمایید. در صورتی که به هر دلیلی موفق به پرداخت و یا دانلود نشدید از قسمت تماس با ما سایت، به ما اطلاع دهید تا در کمترین زمان ممکن به مشکلات شما رسیدگی کنیم.


فرمت فایل: پاورپوینت powerpoint

تعداد صفحات: 32

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.


مطالب مرتبط