مقاله ماریجوانا ، حشیش آمریکایی (گیاه شاهدانه)

مقاله ماریجوانا ، حشیش آمریکایی (گیاه شاهدانه)
بخشی از متن
II) تاریخچه: خانواده Moraceae یک گروه ناهمگن از گیاهانی است که به ۴ زیر مجموعه تقسیم می شوند که یکی از آن ها شامل ماریجوانا می شود که به عنوان Cannaboideae تعیین می گردد. هر چند مطالعات اخیر نشان داده است که از ارتقای این زیرمجموعه که از گروه Cannabinaceae است حمایت می کند.

طبقه بندی نوع Cannabis (شاهدانه) در سال های اخیر بسیار مورد بحث بوده است. در کل دو دیدگاه وجود دارد که تعداد گونه های حاوی این نوع را مورد توجه قرار می دهد. مولفان متعددی (برای مثال Small و همکاران ۱۹۷۵ ، Small و Cronquist 1976) عنوان کردند که گونه های بسیار متفاوتی از Cannabis sativa L (شاهدانه L) وجود دارد که اسامی دیگر همگی مترادف بودند. گرچه رویکرد دیگری که توسط Emboden (1974)وجود دارد ذکر می کند که همه انواع شامل گونه های متعدد متغیری هستند.

برای برخی پیروان این دیدگاه ، نظریه بررسی و بازبینی طبقه بندی های بوجود آمده از عقاید قبلی است. یک مشکل اصلی بوجود آمده از مبحث طبقه بندی در مورد اجرای قانونی است که در این حالت استفاده از شاهدانه را منع می کند.

مباحث قانونی شامل متخصصان گیاه شناسی مشهوری از هر دو نقطه نظر است که در دادگاه ها مخالف یکدیگر هستند. اگر شخصی بخواهد مفهوم چند موضوعی انواع شاهدانه را تصدیق کند، تعیین ماهیت دقیق شاهدانه (Cannabis) در یک مجموعه مانیکور شده (برای مثال نمونه مواد مخدر) غیرممکن است. برای یکسان سازی و ادغام همه اسامی به یک طبقه تک موضوعی براحتی مشکل را برطرف نخواهد ساخت.

شاهدانه ۸۵۰۰ سال است که کشت می شود (Schultes l969). از آنجائیکه شاهدانه یکی از قدیمی ترین گیاهان کشت شده توسط انسان است، تعیین مبدأ و سرمنشأ اصلی آن دشوار است. اگر نویسندگان پراکنش طبیعی از ماریجوانا را به یک مکان محدود که در آسیای مرکزی می باشد قرار می دهند، گرچه این خود نیز مورد بحث است.

شاهدانه قدیمی ترین گیاه فیبری شناخته شده کشت شده است. پارچه کنف بیش از ۶۰۰۰ سال است که در اروپا کشت می شود. این برای تولیدات کشت می شود تا برای لباس های نخی محکم برای دوخت لباس، که از دانه ی آن ها روغن استخراج می شود و بعنوان منبع مواد شیمیایی دارویی روانی (narcotic) استفاده می شوند. هیچ نوع منابعی برای شاهدانه در متن های هیروگلیف یا در اسکریپت های مصر باستان یا عبری ندارند. هرچند در ۲۷۳۷ سال قبل میلاد مسیح در متون پزشکی چین باستان شاهدانه به عنوان دارویی مفید برای ویژگی های داروشناختی اش اسم برده شده بود.

The Lu Shi که مبحثی از کتاب سلسله Sung Dynasty (500 سال بعد از میلاد) است، عنوان می کند که Shen Nang به مردم یاد می دهد تا لباس های کنفی در قرن بیست و هشتم قبل از میلاد مسیح ببافند. بوتانی ها و رومی ها از ریشه ها فیبر استخراج می کردند اما ظاهراً هرگز به منشأ و ویژگی های دارویی آن توجه نکردند، که ظاهراً برای آن ها ناشناخته بوده است. Herodotus (450 سال قبل از میلاد) عنوان کرده است که توسط Scythians  و  Thraciansاز بوته شاهدانه (کنف) استفاده می شده است. احتمالاً مهاجرت به سمت غرب توسط Scythians در حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح شاهدانه را با خود به اروپا برده است که خود نام آن یونانی است که شاید ریشه عربی داشته باشد.

ظهور شاهدانه در آمریکا (شیلی) به سال ۱۵۴۵ بعد از میلاد مسیح باز می گردد که از اسپانیا وارد شد (Dewey 1914). شاهدانه بین گیاهانی قرار داشت که انگلستان حدود سال ۱۶۳۲ وارد شد قرار داشت و در بین پوریتان ها (فرقه ای که از پروتستان های انگلستان که علیه سنن مذهبی قیام کردند و طرفدار سادگی در نیایش بودند) یافت شد. در سال ۱۶۴۹ در Colonial Virginia کشت شد. هر چند در اسناد فرانسه اینگونه ثبت گردیده است که از Port Royal, Acadia, Nova Scotia (فرانسه جدید) در سال ۱۶۰۶ به وجود آمده است.

واضح و مشخص است که متخصصان قدیمی آمریکایی مطمئن نبودند که شاهدانه (Cannabis sativa) بومی است یا بومی شده است. این بدون شک به دلیل ورود چندگانه آن به قاره آمریکا است. Muhlenberg (1813) در نمونه های اولیه کشت گیاه فقط گیاهان خارجی بومی شده را مشخص می کرد و آن ها را توسط علامت C متمایز می نمود. این علامت با یک علامت سوال (C?) بعد از Cannabis sativa در فهرست یا کاتالئگ می آمد.

واژه رایج (common) نیز گنجانده می شد. Barton (1815) از ورود شاهدانه با علامت  C? استقبال کرد هر چند در معرفی آن به Florae Philadelphicae Prodromus خویش اشاره کرد که C علامتی برای کشت است در حالیکه او از Cic برای بومی کردن استفاده می نمود. به نظر می رسد که این علامت سوال برای این بوده است که آیا شاهدانه (Cannabis) کشت شده است یا خیر. شاید علامت ها بطور غیر عمد گیج کننده باشند.

در مقاله ای که متون و نوشتجات اروپایی را مد نظر قرار می داد نشان داده شده است که این محصول در آمریکا بومی شده است، de Schweinitz (1832) شاهدانه را تحت عنوان «ارائه و طراحی شده برای کشت به منظور اهداف کشاورزی و غیره» معرفی کرد که با کلماتی مانند «… بسیار رایج اما نه در مقدار بالا » ادامه یافت، Darlington (1826) که کلیه گیاهان West Chester (چستر عربی) را سرشماری می کرد بر این باور بود که ماریجوانا احتمالاً بین المللی بوده است، که به عنوان می کند که برای «ایران و آمریکای شمالی بومی بوده است…؟» که علامت سوال حاشیه نویسی او بوده است.

او بطور قابل توجهی اضافه می کند که: «این گیاه علاوه بر کمک به بررسی عواقب بوجود آمده در سیستم های قانون گذاران جزایی، یکی از حائز اهمیت ترین نگرانی های همه ملل متمدن است. کشت شاهدانه یک صنعت پرورش گیاه در Lancaster Co., PA در زمان جنگ های قبل از انقلاب تبدیل شده و روش های مشترک نگهداری و کشت در سال ۱۹۰۵ به عنوان یک سند تاریخی منتشر شد (New Era, Lancaster, PA, June, 24) این در اصل در سال ۱۷۷۵ توسط James Wright در کلمبیا ،PA. Kummer (1839) نوشته شد که گزارش کرد که ماریجوانا از اطراف Bethlehem (نورسمپتون) در سال ۱۸۳۷ توسط متخصصان گیاه شناسی J. Wolle و A.L. Huebener جمع آوری شده اند.


فرمت فایل: WORD

تعداد صفحات: 17

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.


مطالب مرتبط