مقاله درباره تزریق و انتقال خون

این تحقیق در مورد تزریق و انتقال خون می باشد و به بیان دلایل و نکات مهم در انتقال خون می پردازد.

مقدمه
انتقال خون به فرآیند انتقال خون یا فرآورده‌های خونی از شخص اهدا کننده به دستگاه گردش خون فرد دیگر گفته می‌شود. انتقال خون هنگامی صورت می‌گیرد که خون اهدا شده پس از تجویز پزشک با تزریق در سیاهرگ دریافت‌کننده، به‌طور مستقیم در جریان خون او وارد می‌شود.خونِ اهداکنندگان داوطلب واجد شرایط لازم (با انجام برخی پایش‌ها)، توسط مراکز انتقال خون جمع‌آوری می‌شود. سپس خون هدیه‌شده برای بررسی ایمنی و سلامت آن مورد آزمایش‌های غربالگری و تأیید سلامتی قرار گرفته و خونی که در این آزمایش‌ها، رد شود با شرایط خاص و با حفظ کامل ایمنی سوزانده و معدوم می‌گردد. خون و فرآورده‌های خونی سالم به بانک خون مراکز درمانی تحویل و در مواقع نیاز برای یکی از بیماران نیازمند مصرف می‌شود. در بیشتر موارد اهدا کننده، بیمار مصرف کننده خون یا فرآورده را هیچگاه ندیده و نمی‌شناسد.

ضرورت
انتقال خون برای درمان بسیاری از مشکلات پزشکی فرد دریافت‌کننده، مانند بیماری‌های خونی، سرطان و نیز درمان برخی جراحت‌ها و جراحی‌های بزرگ که در آن خون از دست رفته‌است، دارای اهمیت است. پزشکان با در نظرگرفتن علت و شدت کم خونی (هموگلوبین پایین)، بیماری و علائم آن، نیاز به انتقال خون را تعیین می‌کنند. همچنین انتقال پلاکت در صورت پایین بودن پلاکت‌های خون یا اختلال در عملکرد آنها و انتقال پلاسما برای تأمین پروتئین‌های خون و توقف خونریزی ضرورت دارد.

مصرف
موارد مصرف اصلی برخی فراورده های خونی به شرح ذیل می باشد : گلبول قرمز فشرده (Pack Cell) : کم خونی ها، سرطان، اعمال جراحی، زایمان، تالاسمی پلاکت: سرطان، حین عمل یا بعد از اعمال جراحی طولانی همچون عمل قلب باز پلاسما: تعویض پلاسمای بیمار، نواقص فاکتورهای انعقادی و جلوگیری از خونریزی رسوب کرایو: نواقص بعضی فاکتورهای انعقادی

فهرست مطالب
مقدمه
ضرورت
مصرف
عوارض جانبی انتقال خون
اهداف تزریق خون
توجهات پرستاری قبل از تزریق خون
توجهات پرستاری در حین تزریق خون
گلبولهای قرمز متراکم Packed cell (P.C)
پلاکت (conc) (platelet)
پلاسمای تازه منجمد (FFP)
آلبومین
اقدامات لازم بعد از تزریق خون و فراورده های آن
خون كامل (Whole blood)
انديكاسيون تزريق خون كامل
گلبول قرمز فشرده: (Pack cell)
گلبول قرمز كم لوكوسيت
گرانولوسيت
پلاكت
فاكتور VIII
ترانسفوزيون خون
كرايو
سرعت تزريق خون
نكات مهمي كه قبل از تزريق بايد رعايت شود
عكس‌العمل در انتقال خون
مداخلات پرستاري
منبع


فرمت فایل: WORD

تعداد صفحات: 26

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.