تحقیق درباره تنگه هرمز و تاثیر تنگه هرمز بر کشور ایران

تحقیق درباره تنگه هرمز و تاثیر تنگه هرمز بر کشور ایران
مقدمه
تنگه هرمز و خلیج فارس کلید حیات و شاهرگ تداوم زندگی غرب است.تنگه ها و گذر گاه ها طبیعی دریایی، موقعیتهایی هستند ،که در قدرت ملی و سیاست خارجی کشورها تاثیر دارند و در ایران هم تنگه هرمز از جایگاهی بسیار مهمی درکشور بر خورداراست. بطوریکه این تنگه استراتژیک از مهمترین تنگه های بین المللی محسوب می شود که در ردیف حیاتی ترین تنگه های عبور و مرور جهان شناخته شده است.

این تنگه در طول تاریخ شاهد منازعات بین المللی بسیار میان پادشاهان ایران همچون نادرشاه وشاه عباس و محمد رضا شاه و حکومت جمهوری اسلامی ایران با بیگانگان همچون اسپانیایی، پرتغالی و اخیراً آمریکاییها بودهاست. امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بیوقفه انرژی دنیا دارد. اهمیت تنگه هرمز در سرنوشت اقتصاد جهان و نیز مردم منطقه خلیج فارس به ویژه کشور ایران لازم است. این تحقیق از نوع کاربردی وروش تحقیق به صورت توصیفی- تحلیلی است.

همچنین سعی شده است با توجه به اهمیت تنگه هرمز در سرنوشت اقتصاد جهان و مردم منطقه به ویژه ایران، لازم است در زمینه های مختلفی همچون نقش و اهمیت استراتژیک تنگه هرمز برای همه کشورها ی خلیج فارس، امنیت تنگه هرمز و وابستگی انرژی جهان به این تنگه بررسی شود.

هدف کلی:
شناخت تنگه هرمز و تاثیر استراتژیک این تنگه برای کشور ایران

هدف جزیی:
1. چرا ژئوپليتيك تنگه هرمز باعث افزايش قدرت منطقه‌اي ج.ا.ايران مي‌شود؟
2. چر ژئوپليتيك تنگه هرمز باعث افزايش مداخله قدرت‌هاي بزرگ در منطقه مي‌شود؟

روش گردآوری اطلاعات:
جمع آوری اطلاعات از روش کتابخانه ای و با استفاده از منابع مکتوب ماننده کتاب ، مجله ، روزنامه ، مقالات و همچین از سایت های اینترنتی استفاده شده است.

تنگه هرمز چیست؟
تنگهٔ هرمز آبراهی است بین استان هرمزگان ایران و استان مسندم عمان که دریای عمان را به خلیج فارس می‌پیوندد. این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

نامگذاری
موقعیت تنگه هرمز در نقشه ایران از دید امپراتوری عثمانی (۱۷۲۹ میلادی)
نام هرمز بنا بر منابع تاریخی در قدیم «هورموغ» بوده که مغ در گویش بومی استان هرمزگان به معنای نخل است. از سویی این واژه می‌تواند از ترکیب هور+موغ (موغستان) به معنی آبراهه موغستان (ایالت قدیم جنوب ایران یا میناب کنونی) ساخته شده باشد.

شباهت ظاهری تلفظ امروزی یعنی هرمز با نام اهورامزدا سبب شده در میان عوام ارتباطی میان این دو نام تصور شود که این تصور مبنایی در شواهد تاریخی ندارد. افزون بر آن، مختصرشده  نام اهورا مزدا، هرمَزد (hormazd) با فتح میم است و با تلفظ هرمُز (hormoz) تفاوت دارد.

فهرست مطالب
عنوان
مقدمه
هدف کلی
هدف جزیی
روش گردآوری اطلاعات
تنگه هرمز چیست؟
نامگذاری
مشخصات جغرافیایی
بيان مسئله و هدف پژوهش
عبور نفت و انرژي از تنگه هرمز
تنگه هرمز و افزايش نقش منطقه‌اي و جهاني ج.ا.ايران
1. تنگه هرمز به عنوان گلوگاه صادراتي نفت و گاز
2. تكيه‌گاه دفاعي شبه جزيره عربستان
3. صدور انرژي كشورهاي آسياي ميانه
4. نقطه وصل خليج‌فارس به اقيانوس هند
5. تسلط بر تنگه و عقب راندن نيروهاي حريف از منطقه خليج‌فارس
6. امكان نظارت و بازرسي از كشتي‌ها و نفتكش‌ها
7. نقش اقتصادي در تعامل با اقتصاد غرب
8. توليد برق از جزر و مد تنگه
ابعاد حقوقي تنگه هرمز
اهميت تنگه هرمز و نفوذ بيگانگان
1. انگلستان
1-1. تجارت و اقتصاد در خليج‌فارس
1-2. سد نفوذ ساير قدرت‌هاي رقيب
1-3. حفاظت از منابع نفتي خليج‌فارس
1-4. نقش تنگه هرمز در ارسال كمك‌هاي نظامي به شوروي
2. آمريكا
3. اروپا
4. ژاپن و خليج‌فارس
آسيب‌هاي ناشي از مسدود شدن تنگه هرمز
طرح‌هاي جايگزيني به جاي تنگه هرمز
نتيجه‌گيري
منابع


فرمت فایل: WORD

تعداد صفحات: 40

پس از ثبت دکمه خرید و تکمیل فرم خرید به درگاه بانکی متصل خواهید شد که پس از پرداخت موفق بانکی و بازگشت به همین صفحه می توانید فایل مورد نظر خورد را دانلود کنید. در ضمن لینک فایل خریداری شده به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. لینک دانلود فایل به مدت 48 ساعت فعال خواهد بود.


مطالب مرتبط